Magazyn z Wysp

W najbliższym programie:


Rozmowy wiceszefa MSZ z polonijnymi organizacjami

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk spotkał się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym z przedstawicielami instytucji i organizacji polonijnych, z którymi rozmawiał o nowych możliwościach współpracy oraz wsparciu finansowym jakiego od lat instytucjom polonijnym udziela MSZ. W stolicy Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu, na zaproszenie przewodniczącego komisji obrony Izby Gmin, gościli również przedstawiciele sejmowej komisji obrony narodowej z Michałem Jachem na czele. Głównym tematem rozmów z brytyjskimi partnerami była wojna na Ukrainie. Polska delegacja na zakończenie wizyty złożyła kwiaty przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego oraz pomnikiem Polskich Sił Powietrznych.


Jasełka w polskiej szkole im. Marii Konopnickiej w Londynie

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to okres, w którym w polskich parafiach i szkołach sobotnich odbywają się tradycyjne jasełka. Nie inaczej było w szkole sobotniej im. Marii Konopnickiej na Willesden Green w północnym Londynie, której historia sięga już niemal 70 lat. W jasełkach oprócz uczniów i kadry nauczycielskiej uczestniczyli też harcerze i harcerki z hufców „Warszawa” i „Bałtyk”.


Konkurs „Polonia i Polacy za Granicą 2023”

Trwa nabór ofert do kolejnej edycji konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2023”. Łączna wysokość środków przeznaczonych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów dla organizacji pozarządowych na realizacje zadań związanych z działalnością polonijną, to 60 milionów złotych. Organizacja polonijna chcąca wziąć udział w konkursie, powinna zrobić to we współpracy z partnerską organizacją zarejestrowaną w Polsce. Ze szczegółami konkursu można zapoznać się na stronie www.polonia.gov.pl Nabór ofert trwa do 9 stycznia 2023 roku!


„Przeboje z gramofonu” koncert charytatywny Retro Singers

Na charytatywny koncert zatytułowany „Przeboje z Gramofonu” londyńską publiczność zaprosił zespół „Retro Singers” mający w repertuarze muzyczne szlagiery z pierwszej połowy XX w. Cały dochód z biletów, oraz przeprowadzonej aukcji, wyniósł ponad 2 tysiące funtów i zostanie przeznaczony na renowację nagrobków polskich artystów emigracyjnych na londyńskim cmentarzu North Sheen.


136. rocznica urodzin Adama Pragiera

12 grudnia 1886 roku w Warszawie urodził się Adam Pragier - ekonomista, prawnik i polityk. Przed pierwszą wojna światową działał w Polskiej Partii Socjalistycznej, następnie służył w Legionach Polskich. Po odzyskaniu niepodległości był posłem na sejm I i II kadencji. Skazany w procesie brzeskim udał się na emigrację. Po wybuchu II Wojny Światowej uczestniczył w powołaniu rządu gen. Sikorskiego. Jako przywódca Związku Socjalistów Polskich na Obczyźnie wielokrotnie zasiadał w Radzie Narodowej a w latach 1944-49 piastował funkcję ministra Informacji i Dokumentacji w Rządzie RP na Uchodźstwie. Był członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, członkiem Wielkiej Loży Narodowej „Kopernik” a także współpracownikiem londyńskich „Wiadomości”. Jest autorem doskonale portretujących współczesny mu świat wspomnień „Czas przeszły dokonany”. Zmarł 24 lipca 1976 roku w Penley w Wielkiej Brytanii.