Magazyn z Wysp

Prochy wybitnego naukowca i polityka prof. Jana Łukasiewicza powróciły do Polski

Po trzech pierwszych prezydentach RP na uchodźstwie na łono ojczyzny powróciły prochy kolejnego zasłużonego Polaka. W poniedziałek w Dublinie pożegnano doczesne szczątki profesora Jana Łukasiewicza naukowca i polityka z czasów II Rzeczpospolitej. Był ministrem odpowiedzialnym za edukację w pierwszym rządzie Jana Paderewskiego, jako ochotnik walczył w wojnie z Bolszewikami. Następnie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Warszawskiego a w czasie niemieckiej okupacji ryzykował życie wykładając na tajnym uniwersytecie. Po II Wojnie Światowej zamieszkał w Irlandii, gdzie kontynuował pracę naukową w dziedzinie logiki matematycznej. Prof. Jan Łukasiewicz we wtorek po mszy żałobnej w kościele świętego Karola Boromeusza spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Abakany w londyńskiej galerii Tate Modern

Zmarła przed pięcioma laty Magdalena Abakanowicz należy do najbardziej znanych polskich rzeźbiarek, jej prace od wielu lat biją rekordy cenowe w domach aukcyjnych. Od 17 listopada jej niezwykłe dzieła zwane abakanami, mogą podziwiać odwiedzający Tate Modern - jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Wystawę monumentalnych prac Magdaleny Abakanowicz będzie można podziwiać w Tate Modern do 21 maja 2023 roku.


Koncert Chopinowski w Ognisku Polskim w Londynie

Ognisko Polskie od zawsze było miejscem promocji polskiej historii i kultury, dlatego nie dziwi fakt, że w przyszłym roku stanie się areną nowo powstałego Londyńskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla młodych pianistów. Jego organizatorzy stawiają sobie za cel odkrywanie i wspieranie nowych młodych talentów bez względu na ich pochodzenie czy status materialny. Na przygotowany przez organizatorów koncert pokazowy przybył książę Kentu a przed publicznością wystąpił dwunastoletni, pochodzący z Chin, pianista Taige Wang.


128. rocznica urodzin Stefana Eugeniusza Tyszkiewicza

24 listopada 1894 roku w Warszawie urodził się Stefan Eugeniusz Tyszkiewicz herbu Leliwa, polski hrabia, inżynier i wynalazca. Studiował na Uniwersytecie w Oksfordzie. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1925 roku rozpoczął produkcję skonstruowanego przez siebie pierwszego polskiego samochodu Ralf-Stetysz, który z powodzeniem wystartował w rajdzie Monte Carlo. Po wybuchu II Wojny Światowej wraz z rodziną znalazł się na terenie Litwy a po jej zajęciu przez Sowietów, został aresztowany przez NKWD. Po uwolnieniu, z armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy w randze rotmistrza. Po wojnie w Londynie, wraz ze Stanisławem Catem Mackiewiczem, wydawał czasopismo „Lwów i Wilno” i zajmował się konstrukcją wynalazków, za które był wielokrotnie nagradzany. Był członkiem III Rady Narodowej RP na uchodźstwie. Zmarł 6 lutego 1976 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu Brompton w Londynie.


Polskie miasta na londyńskich targach turystycznych

Ponad 5 tysięcy wystawców ze 182 krajów, tak w skrócie prezentują się World Travel Market w Londynie, które od lat cieszą się renomą jednych z najważniejszych targów branży turystycznej na świecie. Dlatego wzorem lat ubiegłych nie mogło na nich zabraknąć okazałego stanowiska promującego Polskę. Po pandemii koronawirusa, która bardzo mocno ograniczyła ruch turystyczny, polska branża turystyki musiała się zmierzyć z negatywnym efektem rosyjskiej napaści na Ukrainę. Mimo to polskie miasta mają wciąż wiele atrakcji do zaoferowania dla zagranicznego turysty.