Magazyn z Wysp
W najbliższym programie:
Polska spłaca dług wdzięczności wobec Prezydentów na uchodźstwie
6 listopada w Newark w środkowej Anglii odbyły się uroczystości związane z ekshumacją i sprowadzeniem do Polski szczątków trzech pierwszych prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski wiernie służąc Ojczyźnie, podtrzymali ciągłość konstytucyjnych władz drugiej Rzeczpospolitej. Podczas pożegnania na cmentarzu Polskich Lotników oraz w czasie nabożeństwa w kościele Marii Magdaleny i w miejscowym ratuszu, hołd Prezydentom oddali przedstawiciele najwyższych polskich władz państwowych, władze lokalne oraz najbliższa rodzina i reprezentanci Polonii. 12 listopada prezydenci Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski spoczną w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie mauzoleum prezydentów RP na uchodźstwie oraz poświęcona im Izba Pamięci.
Sir Andrzej Panufnik patronem Polskiej Szkoły Muzycznej w Londynie
Polska Szkoła Muzyczna w Londynie świętuje 5 lat istnienia. Z tej okazji odbył się jubileuszowy koncert z udziałem uczniów szkoły, któremu patronowała TVP Polonia. W trakcie jubileuszu, szkole nadano imię kompozytora Andrzeja Panufnika, który po ucieczce z komunistycznej Polski mieszkał i tworzył, z wielkimi sukcesami, w Wielkiej Brytanii za co tuż przed śmiercią otrzymał z rąk królowej tytuł szlachecki. Skomponował muzykę między innymi do jednej z najbardziej znanych pieśni Powstania Warszawskiego. Jubileuszowy koncert zakończył występ półfinalisty konkursu Chopinowskiego – Łukasza Krupińskiego.
123 lata temu urodził Stanisław Swianiewicz – świadek zbrodni katyńskiej
7 listopada 1899 roku w Dyneburgu na Łotwie urodził się Stanisław Swianiewicz, polski ekonomista, prawnik, pisarz i sowietolog. W 1919 roku pełnił funkcję komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej w Inflantach. Za walkę przeciwko Bolszewikom odznaczony Krzyżem Walecznych. Ukończył Uniwersytet Stefana Batorego. We wrześniu 1939 roku jako porucznik dostał się do sowieckiej niewoli. Więziony w Kozielsku uniknął śmierci, zawrócony w ostatniej chwili ze stacji Gniezdowo nieopodal Katynia, gdzie obserwował innych polskich oficerów wywożonych w nieznanym mu kierunku a później zamordowanych przez NKWD. Po układzie Sikorski-Majski dostał się do armii Andersa. Złożył obszerny raport na temat swojej niewoli i wydarzeń na stacji Gniezdowo, który stał się częścią książki „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów”. Po wojnie pozostał w Londynie i pracował jako wykładowca w London School of Econimics, nie ustając w walce o prawdę o Zbrodni Katyńskiej. Zmarł w 1997 roku w Londynie.
Londyn Ignacego Jana Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski to jedna z najbardziej zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodle-głości postaci. Bez jego talentu, charyzmy, uroku osobistego i przyjaźni z najbardziej wpływowymi osobistościami epoki, szanse na wskrzeszenie Rzeczypospolitej po 123 latach niebytu, byłyby dużo mniejsze. Podczas swej długiej i błyskotliwej kariery wielokrotnie odwiedzał Londyn. Jego londyński debiut miał miejsce w 1890 roku w St. James’s Hall. Podczas pobytu pianisty w Londynie, powstały dwa z jego najsławniejszych portretów. Pierwszy namalował holenderski malarz Lawrence Alma-Tadema a drugi jeden z najwybitniejszych angielskich malarzy drugiej połowy XIX wieku, Edward Burne-Jones’a. O londyńskich miejscach związanych z Paderewskim opowie współczesny pianista i publicysta kulturalny - Tomasz Lis.