Magazyn z Wysp

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Hallera w Londynie

Z londyńską dzielnicą Ealing, po II Wojnie Światowej swe losy związało wielu Polaków. Wśród nich był gen. Józef Haller - jeden z ojców polskiej niepodległości, który na Ealingu spędził ostatnie lata swego życia. Aby upamiętnić ten fakt, na murach sali Windsor Hall przy polskim kościele Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła, odsłonięto tablicę poświęconą generałowi. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja wystawy poświęconej życiu gen. Hallera. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny Schola Cantorum a artystyczną zespoły: „Mazury” i „Żywiec”. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.


Nauczyciele polonijni świętują Dzień Edukacji Narodowej

W Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym nauczyciele, pracownicy i wolontariusze polskich szkół sobotnich świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Honorowymi gośćmi uroczystości byli mistrz polskiej mowy profesor Jerzy Bralczyk wraz z małżonką. Obchody zbiegły się z jubileuszem pięciolecia istnienia Centrum „Edukator”- organizatora wydarzenia.


Poranek z konsulem w polskiej szkole sobotniej w Londynie

Polska szkoła imienia Tomasza Arciszewskiego w londyńskiej dzielnicy Balham, należy do najstarszych placówek tego typu w Wielkiej Brytanii. Od lat jej kierownictwo stawia sobie za cel edukację najmłodszych pokoleń Polaków w myśl zasady: „nauczanie poprzez zabawę”. O wspaniałej, rodzinnej atmosferze panującej w szkole mógł się niedawno przekonać polski konsul generalny w Londynie Mateusz Stąsiek, który podczas specjalnej konferencji prasowej odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Na konsula i uczniów czekała też niespodzianka w postaci brawurowo wykonanej przez grono pedagogiczne interpretacji wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.


Polski duet: Irmina Trynkos i Tomasz Lis podbił serca londyńskiej publiczności

W Poznaniu trwa XVI edycja międzynarodowego konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego a w Londynie utwory polskiego mistrza, przed brytyjską publicznością w pięknej sali kościoła Brompton Oratory, zagrał duet niezwykle utalentowanych polskich muzyków: skrzypaczka Irmina Trynkos oraz pianista Tomasz Lis. Dla Irminy Trynkos występ miał dodatkowy wydźwięk również ze względu na wyjątkowo cenne skrzypce na których grała podczas koncertu. Przekonajcie się jak występ odebrała brytyjska publiczność.


109. rocznica urodzin Józefa Garlińskiego

14 października 1913 roku, w Kijowie urodził się Józef Garliński – polski pisarz, historyk, kapitan Wojska Polskiego. Jako podporucznik, we wrześniu 1939 został ranny. Następnie w konspiracji kierował Wydziałem Bezpieczeństwa Komendy Głównej AK. Aresztowany i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz a następnie do obozu koncentracyjnego Neuengamme. Po wyzwoleniu przez Amerykanów jako ochotnik służył w amerykańskiej 7 Dywizji Pancernej. Po wojnie związał się na stałe z Londynem, gdzie pisał książki takie jak: „Oświęcim walczący”, „Ostatnia broń Hitlera”, oraz „Enigma”, a także artykuły w „Wiadomościach”, „Orle Białym” i „Dzienniku Polskim”. W 1975 został prezesem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Zmarł w 2005 roku i został pochowany na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.