Magazyn Ekspresu Reporterów

Justyna Szubert-Kotomska, „Chce nam się wyć”

Lokatorzy kamienicy przy ul. Kopernika 8 w Dąbrowie Górniczej mają poczucie, że ich los jest wszystkim obojętny. Udowadniamy, że nie nam. Wraz ze śmiercią właściciela budynek popadł w ruinę. Nowi spadkobiercy zostawili lokatorów na pastwę losu. W kamienicy nie ma wody i prądu. Z dziurawego dachu deszcz leje się strugami. Tynki ledwo się trzymają. Urzędnicy konsekwentnie odmawiają mieszkańcom upadającej kamienicy przyznania lokali zastępczych. Nie chcą nawet ich wysłuchać.

Kamila Kuzar, „Porzucona”

Zostały rozdzielone w dzieciństwie. Agnieszką zaopiekowali się biologiczni rodzice, Irmina trafiła do domu dziecka. Malutką dziewczynkę próbowała odzyskać babcia, ale wkrótce została adoptowana i przepadła bez śladu. Ja znam swoje korzenie, ale bez siostry czuje pustkę w sercu - twierdzi Agnieszka, która od kilku lat bezustannie próbuje na własną rękę odnaleźć siostrę. Czy dzięki staraniom naszej dziennikarki uda się połączyć rozdzielone przed laty rodzeństwo?

Jakub Ćwirlej, „Trzy rzeki”

Trzy rzeki - Sztoła, Biała i Baba - za kilka miesięcy znikną z powierzchni ziemi. Wszystko za sprawą Zakładów Górniczo - Hutniczych Bolesław, które, zamykając swoją kopalnię cynku i ołowiu, nie chcą ponosić dodatkowych kosztów. W efekcie woda zamiast płynąć nad, będzie wpływać pod ziemię i zalewać dawne górnicze korytarze. Okoliczni mieszkańcy są zdesperowani. Dla wielu z nich rzeki są jedynym źródłem utrzymania.

Agnieszka Gola, „Pod tym niebem, życie nasze toczy się...”

Dokładnie 21 lat temu - 5 października 2000 roku - wyemitowano pierwszy odcinek Plebanii. Przez lata serial zdobywał coraz większą popularność wśród widzów Telewizji Polskiej. Jak po upływie dwóch dekad aktorzy, którzy wcielali się w główne serialowe postaci wspominają przygodę na planie i jak później potoczyły się ich zawodowe drogi? Agnieszka Gola pojechała z kamerą do podwarszawskiego Okuniewa, aby przekonać się, czy mieszkańcy niewielkiego podwarszawskiego miasteczka, w którym kręcono serial, wciąż pamiętają kultową produkcję TVP.