Magazyn Ekspresu Reporterów

Jarosław Kosmatka, „Życie do rozbiórki”

Ponad setka lokatorów w Łodzi ma wyburzyć swoje kuchnie, łazienki i pokoje dla dzieci. Wszystko dlatego, że lokalni urzędnicy - po kilkudziesięciu latach - przypomnieli sobie, że stoją one w rzekomo nielegalnych przybudówkach i zmienili plan zagospodarowania przestrzennego. Teraz przybudówki istniejące od 60-70 lat mają zostać rozebrane lub wyburzone. Mieszkańcy niewielkiego łódzkiego osiedla nie zamierzają na to się zgodzić i mówią wprost: będziemy walczyć z urzędnikami do końca.

Paweł Kaźmierczak, „On mógł żyć”

10-letni Filipek został zatłuczony na śmierć metalową rurką przez ojca swojego starszego kolegi. Sprawca z kryminalną przeszłością był dobrze znany miejscowym organom ścigania. Jeszcze przed tragedią, mieszkańcy wielokrotnie informowali policję, że Grzegorz P. jest agresywny i nieobliczalny. Wewnętrzna kontrola w lokalnej komendzie wykazała błędy i zaniedbania 8 funkcjonariuszy, jednak postępowania dyscyplinarne wobec nich zostały warunkowo umorzone. Tylko jeden policjant otrzymał karę upomnienia.

Jakub Ćwirlej, „Uwięzieni w smrodzie”

Potworny fetor od kilku lat zatruwa życie mieszkańców Szamotuł koło Poznania i kilku okolicznych wiosek. Wszystko zaczęło się od wielomilionowej inwestycji w gminnej oczyszczalni. W konsekwencji błędów przy zakupie sprzętu, nieczystości z oczyszczalni ścieków trafiają na pobliskie pola, gdzie zalegają miesiącami, a nieznośny zapach czuć w promieniu kilkunastu kilometrów. Mieszkańcy są zrozpaczeni, bo lokalne władze zdają się nie dostrzegać problemu. W trakcie realizacji zdjęć do tego reportażu, jednak teren został niespodziewanie uprzątnięty.

Justyna Szubert – Kotomska, „Mistrzyni”

Anita Włodarczyk w Tokio zdobyła swój trzeci złoty olimpijski medal. Ale droga do tego sukcesu była wyjątkowo kręta i wyboista. Mistrzyni w 2019 roku doznała kontuzji kolana. Nie dość, że przeszła dwie operacje, to jeszcze niespodziewanie na początku 2020 roku zakończyła się jej 10-letnia współpraca z Krzysztofem Kaliszewskim. Trenerem, z którym zdobyła 9 złotych medali mistrzostw świata, Europy i Igrzysk Olimpijskich. Na 8 miesięcy przed początkiem igrzysk w Tokio została sama. Przełożenie igrzysk z uwagi na COVID uznała jako dar od losu. W listopadzie 2020 roku na dobre wróciła do sportu, a kilka miesięcy później została mistrzynią olimpijską po raz trzeci.