Magazyn Ekspresu Reporterów

Władysław Rybiński, „Nuty i pociski”

Od połowy grudnia w Republice Środkowej Afryce trwa wojna domowa o władzę nad krajem, gdzie średnie zarobki należą do najniższych na świecie, ale który ma bogate złoża uranu, diamentów, złota i ropy naftowej. Właśnie tu, w strefie wojny, nadal działa szkoła muzyczna, którą prowadzą wolontariusze z Polski z bratem Benedyktem Pączką na czele. Reporterska opowieść o nauczaniu dzieci muzyki przy akompaniamencie karabinów za oknem.

Paweł Kaźmierczak, „Ofiara czy oprawca?”

Powrót do sprawy samozwańczych obrońców zwierząt z Jeleniej Góry i ciąg dalszy historii o kulisach funkcjonowania stowarzyszenia „Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt”. Po emisji poprzedniego reportażu - 4 miesiące wcześniej - część współpracowników DIOZ-u przerwało zmowę milczenia, a prokuratura postawiła nowe zarzuty karne członkom władz stowarzyszenia. Ponadto biegły, powołany przez śledczych, potwierdził wcześniejsze ustalenia z naszego śledztwa - stowarzyszenie, zabierając zwierzęta właścicielom, działało bez podstaw prawnych.

Faustyna Szebesta – Kowalska, „Marzenia mają moc”

Miał udane życie, jego rodzice mieli świetną pracę, a on prowadził z powodzeniem interesy. Wszystko zmieniło się jednego dnia, w którym jego matka, ojciec, brat oraz żona zginęli w wypadku samochodowym. Popadł w depresję, którą zalewał alkoholem. Wkrótce całkowicie stracił kontrolę nad swoim życiem i dach nad głową. Przez 25 lat był bezdomny. Jednak, w końcu udało mu się wyjść na prostą. Za miesiąc Marek Mentrak ma odebrać klucze od swojego mieszkania. Jest przekonany, że najważniejsze, to uwierzyć we własne marzenia.

Justyna Szubert – Kotomska, „Boska Iza”

Miała przydomek „boska” i uchodziła za ikonę stylu, szczególnie w szarych latach PRL-u. Hity, takie jak „Wszystko, czego dziś chcę” albo „Tyle samo prawd, ile kłamstw”, zapewniły jej miejsce w panteonie polskiej muzyki rozrywkowej. W tym roku minie 50 lat od pierwszego publicznego występu Izabeli Trojanowskiej, która nadal zachwyca formą.