Magazyn Ekspresu Reporterów

Paweł Gregorowicz, „Portret matki”

Nagrania wyraźnie wskazujące na psychiczne i fizyczne znęcanie się nad mężem oraz dziećmi przez ich matkę sąd skazał ją na więzienie w zawieszeniu. Mimo tego wyroku, sąd cywilny zdecydował się na powierzenie prawnej opieki nad synami właśnie jej. Mąż nie może zrozumieć takiego postępowania wymiaru sprawiedliwości…


Andrzej Tomczak, „Sąsiedzi”

Awantury, nocne balangi, zalewanie mieszkania psim moczem – o to pani Teresa oskarżyła rodzinę Sobierajów. Nie zgadza się żeby sąsiedzi mieszkali w jej bloku. Dochodzi do absurdalne sytuacji, w której jeden lokator wyznacza, kto może mieszkać w tym samym budynku. Prezes spółdzielni daje wiarę lokatorce i rodzinę chce eksmitować do slumsów.


Izolda Czmok-Nowak, „Dla dobra dzieci”

W listopadzie 2013 roku dwie kilkuletnie dziewczynki z powodu „zagrożenia dobra dzieci” zostały odebrane polskim emigrantom przez niemiecki urząd ds. dzieci i młodzieży. Rodzice nie otrzymali żadnego pisma o powodach decyzji, nie ma też żadnych dowodów na patologiczne warunki w rodzinie. Na początku ubiegłego roku uprowadzili dzieci i przywieźli je do Polski. Istnieje podejrzenie, że dziewczynki były molestowane w rodzinie zastępczej. Niemcy domagają się wydania dzieci.


Dominik Piechowicz, „Nie widzę przeszkód”

Pani Ewa jest kreatorką kultury w Kętrzynie. Organizuje, koncerty, wystawy, jest też edukatorską młodzieży i dziennikarką kulinarną. Takiej aktywności trzeba tylko pozazdrościć, tym bardziej, że wszystko to robi nie widząc. 15 lat temu straciła wzrok, a praca daje jej siłę do życia.