Australia Express

W programie:


Bank centralny i rząd Australii zerwali z wieloletnią tradycją umieszczania na banknocie pięciodolarowym wizerunku panującego władcy Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów. Dlatego król Karol III nie zastąpi swojej zmarłej matki królowej Elżbiety II na tym najczęściej używanym na antypodach pieniądzu. Australijska opozycja jest oburzona, a Polonia australijska podzielona w tej kwestii.


Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii – to jedna z wielu działających na antypodach polonijnych organizacji. Powstała w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym drugim roku jako stanowa federacja polskich stowarzyszeń, organizacji i grup polskich emigrantów z australijskiego stanu Wiktoria, którego stolicą jest Melbourne. O jej działalności opowiedziały nam prezes Federacji Elżbieta Dziedzic i jej zastępczyni Teresa Koronczewska.


Teatr Muzyczny im Jana Pawła II ma dwadzieścia lat. Swoją rocznicę celebrował uroczystym koncertem w Klubie Polskim w Bankstown. Wydarzenie było poświęcone dwóm wielkim Polakom: świętemu Janowi Pawłowi II i Fryderykowi Chopinowi. Teatr początkowo działał w formie grupy – muzyczno-wokalnej koncertującej z okazji uroczystości rocznicowych związanych z polskim papieżem. Obecnie w repertuarze ma wiele przedstawień.


Oskar Zawada, grający w nowozelandzkim klubie piłkarskim Wellington Phoenix, strzela w australijskiej lidze gola za golem. Jego zespół jest dzięki jego bramkom w ścisłej czołówce ligi na antypodach. Zawada grał w polskiej ekstraklasie i młodzieżowej reprezentacji Polski.