Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową

„Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000)

Opis filmu
Obraz otwiera sekwencja filmu w filmie rozgrywająca się w średniowieczu. Schwytany na gorącym uczynku koniokrad zostaje skazany na stryczek. Przybyły do wioski zakonnik, założyciel zakonu cystersów, prosi, by tymczasowo odstąpiono od wykonania wyroku. Chce zabrać skazańca do klasztoru i przygotować do nieuniknionej egzekucji. Cała scena rozgrywa się na planie, gdzie nad zdrowiem ekipy filmowej czuwa lekarz Tomasz Berg. Od zakonnika – konsultanta filmu Tomasz chce się dowiedzieć, jakie słowa Bernarda pozwoliły złodziejowi pokornie przystać na śmierć. Pyta nie tylko z ciekawości. Ten około 60-letni racjonalista i cynik podejrzewa, że sam jest śmiertelnie chory. Badania potwierdzają jego przypuszczenia.

Tomasz, który potrafił korzystać z uroków życia, teraz desperacko próbuje się bronić przed wyrokiem. Prosi zamożną byłą żonę Annę, która po rozwodzie kupiła mu mieszkanie i samochód, by teraz sfinansowała jego operację w Paryżu. Kobieta, związana z dużo młodszym, nowym partnerem, Karolem, bez wahania na to przystaje. Ale na ratunek jest już za późno. Pozostaje czekanie na śmierć i z góry przegrana walka z narastającym cierpieniem. Berg nie chce jednak umierać bez sensu.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Zbigniew Zapasiewicz („Persona non grata”, „Barwy ochronne”, „Matka Królów”) jako Tomasz Berg,
Krystyna Janda („Człowiek z żelaza”, „Pestka”, „Tatarak”) jako Anna,
Tadeusz Bradecki („Zieja”, „Czas honoru”, „Wojenne dziewczyny”) jako zakonnik Marek,

Kto jeszcze zagrał w filmie „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”?
Monika Krzywkowska jako Hanka
Paweł Okraska jako Filip

Reżyseria
Film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” wyreżyserował Krzysztof Zanussi („Barwy ochronne”, „Persona non grata”,„Eter” i „Obce ciało”).

Scenariusz
Autorem scenariusza do filmu „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” jest Krzysztof Zanussi.

Data premiery i kraj produkcji
„Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” to koprodukcja Telewizji Polskiej i Canal + Polska oraz Agencji Produkcji Filmowej. Film miał premierę 8 września 2000 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” jest Edward Kłosiński („Wszyscy jesteśmy Chrystusami, ”Vinci„, ”,„Pestka”, „Tydzień z życia mężczyzny”).

Czas trwania filmu
Film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” trwa 96 minut.

Nagrody i nominacje
Filmem „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztof Zanussi powrócił do tematów poruszanych już w początkach swojej twórczości („Śmierć prowincjała”, „Spirala”), ale także do wielkiej formy twórczej, co potwierdziły liczne nagrody przyznane jego dziełu, m.in.: Złote Lwy Gdańskie, nagroda za najlepszą rolę męską dla Zbigniewa Zapasiewicza i nagroda dziennikarzy na FPFF w Gdyni w 2000 r., Grand Prix na MFF w Moskwie oraz sześć nagród Orła w najważniejszych kategoriach. Na szczególne uznanie zasługuje znakomita kreacja grającego główną rolę Zbigniewa Zapasiewicza, która na trwałe wpisała się do kronik polskiego kina.

Gdzie obejrzeć film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”?
Cały film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.