Złote runo
Kultowa już komedia, wspólne dzieło braci Andrzeja i Janusza Kondratiuków. Andrzej Kondratiuk („Hydrozagadka”, „Wniebowzięci”, „Gwiezdny pył”) napisał scenariusz, a Janusz Kondratiuk („Dziewczyny do wzięcia”, „Jak pies z kotem”) film wyreżyserował. Film dostał kilka nominacji do Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych.
Wyprawa po złote runo w wersji braci Kondratiuków różni się mocno od tej znanej z mitologii. W prześmiewczej interpretacji polskiego reżysera Argonauci zostali odheroizowani i sprowadzeni do roli cwaniaków, którym przemyt ma otworzyć bramy finansowego raju na ziemi. Perypetie „biznesmena” Stefana i pijaczka Rysia to ironiczny komentarz reżysera do polskiej współczesności i tworzonych przez nią nowoczesnych mitów.
Opis filmu:
Pan Stefan (Zbigniew Mazurek), biznesmen w średnim wieku, zjawia się u Rysia (Zbigniew Buczkowski) – bezrobotnego, który spędza czas pod budką z piwem i czasem ima się przypadkowych, często nielegalnych zajęć. Stefan proponuje Rysiowi tajemniczy interes. Rysio bez szemrania poddaje się niezwykłemu testowi: wypija kilkanaście butelek piwa i zjada kilka porcji kiełbasy z rusztu, po czym jeździ diabelskim młynem w wesołym miasteczku. Próba wypada pomyślnie – okazuje się, że istotnie, jak głosi fama, Rysio ma „żołądek z żelaza”. Okazuje się, że pan Stefan chce przeszmuglować do Berlina diamenty w brzuchu Rysia. Gra idzie o kilka milionów dolarów do podziału. Rysio łyka „kamyki” i w towarzystwie pana Stefana wsiada do pociągu relacji Moskwa-Berlin.
W rolach głównych występują:
Zbigniew Buczkowski („Barwy szczęścia”, „Dom”) – Rysio
Zbigniew Mazurek („Graczykowie) – Stefan
Stanisława Celińska („Barwy szczęścia”, „Noce i dni”, „Warsaw by Night”, „Złotopolscy”) – szwagierka Rysia
Reżyserem polskiej komedii „Złote runo” jest Janusz Kondratiuk. Był młodszym bratem reżysera Andrzeja Kondratiuka. Bracia Kondratiukowie w latach 70. często postrzegani byli jako spółka autorska, a ich filmy oglądano jakby wyszły spod jednej ręki. Janusz Kondratiuk ma na swoim koncie takie filmy jak m.in. „Niedziela Barabasza”, „Czy jest tu panna na wydaniu”, „Klakier”.
Scenariusz „Złotego runa” stworzył Andrzej Kondratiuk, twórca który w polskim kinie zapisał się dzięki takim filmom jak m.in. „Dziura w ziemi”, „Wniebowzięci” czy „Hydrozagadka”. Od połowy lat 70. Andrzej Kondratiuk wraz z żoną, aktorką Igą Cembrzyńską mieszkał w małej wsi Gzowo, gdzie powstały realizowane skromnymi środkami kolejne filmy m.in. „Mleczna droga”, „Słoneczny zegar” czy „Wrzeciono czasu”, które w mniejszym lub większym stopniu były zapisem własnego życia reżysera.
Data premiery i kraj produkcji:
„Złote runo” miało swoją premierę 22 maja 1998 r. w Polsce.
Zdjęcia:
Autorem zdjęć do „Złotego runa” był Tomasz Michałowski („Gry wojenne”, „Ratownicy”).
Czas trwania filmu:
„Złote runo” trwa 81 minut.
Nagrody i nominacje:
„Złote runo” dostało na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę „Video Studio Gdańsk”.
Film był też nominowany do Orłów, Polskich Nagród Filmowych w kategoriach: najlepszy scenariusz – Andrzej Kondratiuk; najlepszy producent; za rok 1998 – Iga Cembrzyńska; najlepsza rola męska – Zbigniew Buczkowski ; najlepsza rola kobieca – Stanisława Celińska.
Cały film online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.p