Zjednoczone stany miłości

„Zjednoczone stany miłości” (2016)

Dramat obyczajowy autorstwa Tomasza Wasilewskiego to opowieść o samotności i pragnieniu odnalezienia miłości. W wielokrotnie nagradzanym filmie występuje plejada gwiazd polskiej kinematografii.

Opis filmu:
Jest początek roku 1990. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka), jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Julia Kijowska („Miłość”, „Jutro mnie tu nie będzie”, „Truskawkowe dni”) jako Agata
Magdalena Cielecka („Katyń”, „Gwiazdy”, „Najlepszy”) jako Iza
Dorota Kolak („Chce się żyć”, „Zabawa zabawa”, „Carte Blanche”) jako Renata

Kto jeszcze zagrał w filmie „Zjednoczone stany miłości”?
Marta Nieradkiewicz – Marzena
Tomasz Tyndyk – Adam
Andrzej Chyra – Karol
Łukasz Simlat – Jacek
Marcin Czarnik – Robert

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu „” jest Tomasz Wasilewski, znany z takich produkcji jak „Płynące wieżowce” i „W sypialni”.

Data premiery, kraj produkcji
Film fabularny „Zjednoczone stany miłości” miał swoją premierę 19 lutego 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Obraz jest koprodukcją polsko-szwedzką.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Oleg Mutu, zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej za film „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”.

Tytuł angielski
„United States of Love”

Czas trwania filmu
Film „Zjednoczone stany miłości” trwa 104 minuty.

Nagrody i nominacje
Obraz zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym MFF w Berlinie w 2016 roku w kategorii Najlepszy Scenariusz. Film nagrodzono również pięcioma statuetkami podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni: za najlepszą reżyserię, drugoplanową rolę kobiecą (Dorota Kolak), drugoplanową rolę męską (Łukasz Simlat), montaż oraz kostiumy. Wasilewski był również nominowany za scenariusz do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Gdzie obejrzeć film „Zjednoczone stany miłości”?
Cały film „Zjednoczone stany miłości” online oglądaj na vod.tvp.pl