Zenek

Film w reżyserii Jana Hryniaka prezentujący historię opartą na życiorysie Zenka Martyniuka, jednej z największych współczesnych gwiazd polskiej muzyki popularnej.

Wyprodukowany na zlecenie TVP film ukazuje Zenona, który już jako nastolatek zakochany był w muzyce disco lat 80. W karierze muzycznej wspierał go wuj Mikołaj będący zawodowym muzykiem. To dzięki jego zaangażowaniu Martyniuk po raz pierwszy stanął przed publicznością. On także był jego nauczycielem, który udzielał cennych wskazówek oraz rozwijał jego wrażliwość i zamiłowanie do muzyki. Na muzyczny styl przyszłej gwiazdy disco polo znaczący wpływ mieli także Kazik, jego najbliższy przyjaciel, oraz środowisko okolicznych Cyganów, z którymi wielokrotnie stykał się Martyniuk.

Film przyjmuje momentami konwencję paradokumentu. Ukazana zostaje w nim droga Martyniuka do sukcesu, jaki osiągnął dzięki ciężkiej pracy i wielkiemu uporowi, natomiast na poszczególnych etapach pojawiają się także „współczesne” ujęcia, w których istotne dla kariery Zenka postacie (wciąż grane przez aktorów), wspominają i zapowiadają kolejne wątki biograficzne.

Zdjęcia do filmu powstawały głównie na Podlasiu: w Bielsku Podlaskim oraz rodzinnej miejscowości Martyniuka – Gredelach.