Zawrócony

Zawrócony (1994)

Kazimierz Kutz nakręcił „Zawróconego” trochę mimochodem. Nie mogąc chwilowo zebrać funduszy na dokończenie dramatu „Śmierć jak kromka chleba” o masakrze górników w kopalni „Wujek”, napisał scenariusz gorzkiej komedii, również osadzonej w śląskich realiach stanu wojennego.
Opis filmu:

Akcja „Zawróconego” toczy się cztery miesiące przed tragicznymi wydarzeniami w „Wujku”. Tomasz Siwek pracuje w śląskiej elektrociepłowni, rozwożąc wodę sodową wśród robotników. Jest członkiem PZPR, więc partyjny zwierzchnik namawia go do szpiegowania kolegów z „Solidarności” podczas wiecu w Katowicach. Tomek bez zbytnich oporów wyraża zgodę. W nagrodę czekają go wczasy w Bułgarii. Poza tym jako chłop z pochodzenia, nie czuje zbytniej więzi z wielkomiejskim proletariatem.
W czasie manifestacji Siwek daje się jednak porwać nastrojowi chwili i zapomina o swoim zadaniu. Zaczyna wspólnie z innymi śpiewać „My chcemy Boga” i staje się ofiarą milicyjnego pościgu. Z niedoszłego konfidenta przeobraża się niemal w opozycjonistę. Konsekwencje nie każą na siebie długo czekać. Tomkowi udaje się wprawdzie bezpiecznie wrócić do domu, jednak już następnego dnia zostaje aresztowany. Warunkiem zwolnienia ma być identyfikacja pięciu osób z kilkuset zdjęć manifestantów wykonanych przez bezpiekę. Tomek zawzięcie powtarza jedynie swoje dane personalne. Zmaltretowany wraca do domu. Nazajutrz jedzie do rodzinnej wsi, gdzie jego brat Maciek świętuje przyjęcie do ZOMO, a matka wypiera się Tomka…
Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Zbigniew Zamachowski („Cześć Tereska”, „Zmruż oczy”, „Jack Strong”, „Wiedźmin”, „Wielka majówka”) jako Tomasz Siwek
Henryk Bista („Piłkarski poker”, „Lista Schindlera”, „Nić śmiesznego”, „Vabank”) jako naczelnik Biernacki
Marek Kondrat („Historia żółtej ciżemki”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Prawo ojca”, „Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrytusami”, „Psy”, „Ekstradycja”, „C.K. Dezerterzy”, „Zaklęte rewiry”) jako porucznik Goliński
Stanisław Górka („Barwy szczęścia”, „Plebania”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Wielka majówka”) jako dzielnicowy Albin
Zofia Rysiówna („Faustyna”, „Rok spokojnego słońca”, „Królowa aniołów”, „Barbara Radziwiłłówna”) jako Matka Tomka

Kto jeszcze zagrał w filmie „Zawrócony”?
Leszek Zduń – górnik
Anna Waszczyk – Fela, żona Tomka
Maciej Maciejewski – mężczyzna na zabawie
Monika Bolly – Jadzia
Krzysztof Janczar – mężczyzna w kościele
Ryszard Jabłoński – górnik

Reżyseria i scenariusz:
Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Zawrócony” jest Kazimierz Kutz. To jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów XX wieku. Studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej rok niżej od Andrzeja Wajdy i Jerzego Kawalerowicza. Zasłynął jako twórca „Tryptyku śląskiego", opowiadającego o burzliwej historii regionu, z którego pochodził Kutz.Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Zawrócony” miał premierę 5 marca 1994 roku.

Nagrody i nominacje:
Grand Prix oraz nagrody za muzykę i pierwszoplanową rolę męską dla Zbigniewa Zamachowskiego na FPFF w Gdyni w 1994 r. oraz szereg nagród na festiwalach w Moskwie, Utrechcie i Prix Europa w Berlinie. Film telewizyjny, w którym Kazimierz Kutz udanie połączył powagę z humorem, a nawet farsą i groteską.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Zawrócony” jest Wiesław Zdort. Jest on autorem zdjęć m.in. do filmów „Sól ziemi czarnej”, „Słońce wschodzi raz na dzień”, „Pokuszenie”, „W imieniu diabła”).

Czas trwania filmu:
Film „Zawrócony” trwa 78 minut.


Gdzie obejrzeć film „Zawrócony”?
Cały film „Zawrócony” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl