Za niebieskimi drzwiami

Za niebieskimi drzwiami (2016)Film jest ekranizacją powieści Mariusza Szczygielskiego o tym samym tytule. „Za niebieskim drzwiami” zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele – magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata „we śnie”. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.

Opis filmu:

Niezwykła przygoda jedenastoletniego Łukasza, rozpoczyna się w chwili gdy chłopiec wyrusza z mamą na dawno oczekiwane wakacje. Radosną podroż przerywa tragiczny wypadek, w wyniku którego chłopiec trafia do szpitala. Kiedy odzyskuje przytomność dowiaduje się, że mama, która siedziała za kierownicą jest w śpiączce.
Łukasz trafia pod opiekę najpierw sąsiadki a potem nieznanej mu wcześniej ciotki, która zabiera go do prowadzonego przez siebie małego pensjonatu nad morzem. Chłopiec zamieszkuje w dawnym pokoju mamy. W czasie jednej z awantur, Łukasz przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi jego pokoju stanowią przejście do innej rzeczywistości. Są czymś na kształt portalu między wymiarami.
Nieznany świat z początku przeraża chłopca, z czasem staje się dla niego azylem, do którego ucieka w każdej wolnej chwili. Poznaje tam człekopodobną postać o bliżej nieokreślonych zamiarach, która podstępem uwalnia zło. Po wielkiej walce, w której pomagają Łukaszowi miejscowe dzieci udaje się pokonać przeciwności, uratować ciotkę, pensjonat a być może cały świat…

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Ewa Błaszczyk („Nadzór”, „Dom”, „Zmiennicy”, „Crimen”, „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”) jako Agata, ciotka Łukasza
Michał Żebrowski („Na dobre i na złe”, „Tajemnica Westerplatte”, „Sęp”, „1612”, „Wiedźmin”, „Ogniem i mieczem”) jako Krwawiec (tylko głos)
Magdalena Nieć („Czarny młyn”, „Ślad”, „2XL”, „Majka”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Na Wspólnej”) jako Magda Borska, mama Łukasza
Dominik Kowalczyk („Pierwsza miłość”) jako Łukasz Borski
Teresa Lipowska („M jak miłość”, „Klan”, „Tato”, „Ballada o Januszku”, „Blisko, coraz bliżej”, „Pan na Żuławach”) jako Jadwiga Cybulska, sąsiadka Łukasza


Kto jeszcze zagrał w filmie „Za niebieskimi drzwiami”?
Adam Ferency – lekarz
Sara Ługowska – Monia
Oskar Wojciechowski – „Zgryz”
Jakub Gawarecki – „Pchełka”
Gracja Niedźwiedź – pielęgniarka
Justyna Sieńczyłło – pielęgniarka
Marcel Sabat – tata Łukasza


Reżyseria:
Reżyserem filmu „Za niebieskim drzwiami” jest Mariusz Palej. W latach 2016-2019 za ten film otrzymał 19 nagród na różnych festiwalach filmowych. Palej jest także reżyserem m.in. filmu fabularnego „Czarny młyn” i odcinków serialu „Komisarz Alex”.

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Za niebieskim drzwiami” jest wspólnym dziełem Adama Wojtyszki, Magdaleny Nieć i Katarzyny Stachowicz-Gacek.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Za niebieskim drzwiami” miał premierę 4 listopada 2016 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Za niebieskim drzwiami” jest Witold Płóciennik. Był on autorem zdjęć m.in. do seriali „Klangor”, „Stulecie Winnych” i „Paradoks” oraz filmów fabularnych „Zieja”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” i „Krótka historia o morderstwie”.

Czas trwania filmu:
Film „Za niebieskim drzwiami” trwa 92 minuty.

Nagrody i nominacje:
W latach 2016-2019 film „Za niebieskimi drzwiami” zdobył prawie 30 nagród na różnych festiwalach na całym świecie (w różnych kategoriach).

Gdzie obejrzeć film „Za niebieskim drzwiami”?
Cały film „Za niebieskim drzwiami” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl