Z odzysku

Z odzysku (2006)
Przejmująca, zaskakująca autentyzmem i znakomicie zagrana opowieść o dojrzewaniu, trudnych życiowych wyborach, o skomplikowanej, ale szczerej miłości i konsekwencjach tego uczucia. Historia nastolatka, który chcąc pomóc ukochanej kobiecie, decyduje się zostać gangsterem. Błyskotliwy debiut fabularny Sławomira Fabickiego.


Opis filmu:

Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku, ponurym i brudnym, gdzie ludzie są ograniczeni brakiem perspektyw, realnych szans na poprawienie swojego losu. 19-letni Wojtek stoi dopiero u progu życia, jest jeszcze pełen nadziei i ambicji, po młodzieńczemu naiwny i zadziorny. Jego ojciec zostawił żonę i syna. Filarem rodziny jest od tamtej pory dziadek, który przed upadkiem i zwątpieniem broni się mocnym kręgosłupem moralnym, żelaznymi zasadami, które starał się też wpoić wnukowi. Dlatego chłopak chce żyć uczciwie, ciężko pracuje u dziadka w chlewni. Zakochał się jednak w starszej od siebie Ukraince Katii, która samotnie wychowuje syna Andrija. Co gorsza, kobieta nie ma prawa stałego pobytu w naszym kraju ani pozwolenia na pracę.


Wojtek usiłuje wszelkimi sposobami jej pomóc. Jest gotów się z nią ożenić, by zdobyć pieniądze, daje się wciągnąć w nielegalne walki bokserskie. Tam zauważa go Gazda, miejscowy gangster, z pozoru stateczny mąż i ojciec dwójki dzieci, prowadzący legalną firmę ochroniarską. W rzeczywistości firma zajmuje się rewindykacją długów i stosuje wszelkie możliwe metody wobec niesolidnych płatników. Wojtek zaczyna jako ochroniarz, ale po przeszkoleniu zostaje członkiem grupy, która egzekwuje zaległe należności. Odtąd musi bić, zastraszać, torturować. Początkowo jest tym przerażony, ale gdy nowe zajęcie zaczyna przynosić wysokie profity, obiekcje schodzą na drugi plan. Ale gdy Katia odkrywa prawdę, porzuca Wojtka. Chcąc ją odzyskać, Wojtek musi zrezygnować z pracy dla Gazdy. Tyle że gangster nie lubi niewdzięczników...


Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Antoni Pawlicki („Czas honoru”, „Echo serca”, „Komisarz Alex”) jako Wojtek
Nataliya Vdovina jako Katja
Jacek Braciak („rodzinka.pl”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”) jako Dariusz GazdaKto jeszcze zagrał w filmie?
Jerzy Trela – dziadek Wojtka
Dorota Pomykała – matka Wojtka
Reżyseria:
Reżyserem filmu „Z odzysku” jest Sławomir Fabicki, znany jako reżyser seriali, m.in. „Komisarza Alexa”.


Scenariusz:
Autorami scenariusza do filmu „Z odzysku” są: Sławomir Fabicki, Denijal Hasanović i Marek Pruchniewski.
Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Z odzysku” jest Bogumił Godfrejów.Nagrody i nominacje:
Film „Z odzysku” został wybrany na polskiego kandydata do Oscara i wyróżniony za reżyserię na festiwalu w Cannes. Nagrodzeni za film byli również: Bogumił Godfrejów (Złote Lwy 2006, Najlepsza zdjęcia), Jarosław Kamiński (Złote Lwy 2006, Najlepszy montaż), Antoni Pawlicki (MFF w Salonikach 2006, Najlepszy aktor).


Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Z odzysku” miał premierę 17 listopada 2006 roku.


Czas trwania filmu:
Film „Z odzysku” trwa 104 minuty.


Gdzie obejrzeć film „Z odzysku”?
Cały film „Z odzysku” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.