Yalda, noc przebaczenia

„Yalda, noc przebaczenia” (2019)

Przebaczanie jest niesamowicie trudną sztuką. Zwłaszcza, kiedy jej świadectwo ma zostać wyemitowane na żywo, w ogólnokrajowej telewizji.

Opis filmu

Współczesny Iran. Młodziutka Maryam przypadkowo zabija swojego starszego o niemal 4 dekady męża Nassera, w związku z czym otrzymuje karę śmierci. Jedyną osobą, która może ją uratować, jest Mona, córka zmarłego Nassera. Aby jednak się tak stało, Mona musi wziąć udział w ogólnokrajowym programie telewizyjnym realizowanym na żywo i ogłosić, że wybacza Maryam.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Sadaf Asgari („Khate Farzi”, „Zniknięcie”, „Egzamin”) jako Maryam,
Behnaz Jafari („Trzy twarze”, „Tablice”, „Rodzina godna szacunku”) jako Mona,
Babak Karimi („Rozstanie”, „Klient”, „Przeszłość”) jako Ayat

Reżyseria

Reżyserem filmu „Yalda, noc przebaczenia” jest Massoud Bakhshi, autor produkcji „W Teheranie nie rosną już granaty”, „Nasz perski dywan” i „Rodzina godna szacunku”. Bakhsi zdobywał Główną Nagrodę Jury festiwalu Sundance oraz statuetkę ON AIR w trakcie konkursu Tofifest.

Scenariusz

Autorem scenariusza do dramatu „Yalda, noc przebaczenia” jest reżyser produkcji, Massoud Bakhshi.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Yalda, noc przebaczenia” został wyprodukowany w Niemczech, Francji, Iranie, Libanie i Luxemburgu, a jego premiera odbyła się 26 stycznia 2020 roku.

Tytuł angielski

„Yalda”

Czas trwania filmu

Film „Yalda, noc przebaczenia” trwa 89 minut.

Nagrody i nominacje

Dramat „Yalda, noc przebaczenia” zdobył Główną Nagrodę Jury festiwalu Sundance (Najlepszy dramat zagraniczny) oraz statuetkę ON AIR w trakcie konkursu Tofifest (Wyróżnienie Jury).

Gdzie obejrzeć film „Yalda, noc przebaczenia”?

Cały film „Yalda, noc przebaczenia” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.