Wojaczek
„Wojaczek” (1999)
Związek z dziewczyną, walka z alkoholizmem i chorobą psychiczną, rozliczne ekscesy elektryzujące lokalną opinię publiczną, nieustający konflikt ze światem wiodący ku samozagładzie: oto oniryczny portret Rafała Wojaczka w reżyserii Lecha Majewskiego.
Opis filmu:
Obraz Lecha Majewskiego nie ma tradycyjnej fabuły. To raczej ciąg sekwencji ukazujących pełne napięć relacje poety z otoczeniem. Opowieść zaczyna się w chwili, gdy Rafał Wojaczek (Krzysztof Siwczyk) „przechodzi przez szybę” Mikołowskiej knajpy i ląduje twarzą na brudnym chodniku. Później widz ogląda codzienne życie poety: związek z dziewczyną (Dominika Ostałowska), walkę z alkoholizmem i chorobą psychiczną, rozliczne ekscesy, elektryzujące lokalną opinię publiczną. Bezkompromisowa rozgrywka ze światem popycha Wojaczka coraz silniej ku samozagładzie.
Zamiast interpretować biografię Wojaczka, Lech Majewski wiernie towarzyszy bohaterowi w jego kilku ostatnich dniach krótkiego, bo zaledwie 26-letniego życia. Z różnych stron stara się oświetlać tajemnicę osobowości poety, jego zbuntowanej duszy i cierpienia, które zadaje sobie i innym.
Mimo dość mrocznej tematyki i czarno-białych zdjęć, film Majewskiego nie poraża pesymistyczną monotonią. Zawiera kilka scen humorystycznych, związanych głównie z rodzajowym obliczem peerelowskiej prowincji i jej „znakami szczególnymi”: zapyziałymi knajpami, brudnymi ulicami i hasłami wzywającymi do wytężonej pracy dla dobra socjalistycznej ojczyzny. Tę realistyczną aż do bólu scenerię, ożywia też Majewski odkrywczymi metaforami, z których najpiękniejsza stanowi zarazem zwieńczenie filmu.
W filmie wystąpiło spore grono osób emocjonalnie związanych z poetą, w tym Janusz Styczeń, jego dawny serdeczny przyjaciel (gra samego siebie); niegdysiejsza ukochana Teresa Ziąber (wcieliła się w postać bezdomnej z dworca); rodzony brat poety Andrzej (zagrał psychiatrę, prowadzącego terapię głównego bohatera). Współscenarzysta filmu, poeta Maciej Melecki, na co dzień prowadzi instytut Wojaczka w jego rodzinnym Mikołowie.
Obsada filmu
W rolach głównych występują:
Krzysztof Siwczyk („Wydalony”, „Blusmeni. Ballada o Janku »Kyksie« Skrzeku”) jako Rafał Wojaczek
Dominika Ostałowska („Boża podszewka”, „Szadź”, „Historia Roja”, „M jak miłość”) jako Mała
Andrzej Mastalerz („Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „7 uczuć”, „Zieja”, „Stulecie Winnych”) jako Wiktor Sierpień
Kto jeszcze zagrał w filmie „Wojaczek”?
Elżbieta Okupska – Hornacka
Mirosława Lombardo – matka Rafała
Jan Bógdoł – ojciec Rafała
Andrzej Wojaczek – neurolog
Jan Skrzek – grabarz
Robert Gawliński – Edward Stachura
Reżyseria
Reżyserem filmu „Wojaczek” jest Lech Majewski, znany z takich produkcji jak „Młyn i krzyż”, „Dolina Bogów” oraz „Angelus”. Wielokrotny laureat nagród Orły oraz Złote Lwy.
Scenariusz
Autorami scenariusza filmu „Wojaczek” są reżyser Lech Majewski oraz Maciej Melecki („Autsajder”, „Dzień oszusta”).
Data premiery, kraj produkcji
Polski film biograficzny poświęcony poecie Rafałowi Wojaczkowi miał swoją premierę 5 listopada 1999 roku.
Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Wojaczek” jest Adam Sikora.
Czas trwania filmu
Film „Wojaczek” trwa 89 minut.
Nagrody i nominacje
Film „Wojaczek” otrzymał szereg nagród na festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. Brązowe Grono na LLF w Łagowie (1999), nagrodę za reżyserię na FPFF w Gdyni (1999), Don Kichota na Festiwalu Kina Niezależnego w Barcelonie (2000), dwa Złote Klucze (reżyseria i zdjęcia) na MFF w Trencianskich Teplicach (2000) oraz nagrodę główną na Festiwalu Kina Europejskiego w Coroto (2000).
Gdzie obejrzeć film „Wojaczek”?
Cały film „Wojaczek” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl