Wniebowzięci

„Wniebowzięci” (1973)

Kultowa komedia Andrzeja Kondratiuka, w której wystąpił znakomity duet aktorski – Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach. Bohaterami filmu są dwaj dojrzali mężczyźni, którym w życiu więcej się nie udało niż udało. Pewnego dnia dostają od losu niezwykłą szansę.
Opis filmu

Arkaszka i Lutek pewnego dnia dostają od losu niezwykłą szansę. Wygrywają dużą sumę w toto-lotka. Postanawiają więc spełnić swoje wielkie marzenie i polecieć samolotem. Pierwszy lot tak bardzo im się podobam, że ruszają w podniebną podróż po Polsce. Podrywają dziewczyny, które zabierają ze sobą, odwiedzają dawnych znajomych. W końcu przekonują się, że nie dla nich takie życie i najlepiej czują się we własnej skórze. Po wygranej zostają im wspomnienia i refleksje. Film nakręcony został w prostej, dokumentalnej formie, w obsadzie jest wielu naturszczyków.


Obsada filmuW rolach głównych występują:

Zdzisław Maklakiewicz („Dziewczyny do wzięcia”, „Rejs”, „Salto”, „Jak to się robi”, „Lalka”) jako Arkaszka

Jan Himilsbach („Dziewczyny do wzięcia”, „Rejs”,) jako Marco,Kto jeszcze zagrał w filmie „Wniebowzięci”?

Ryszard Narożniak jako dorożkarz Struś

Ewa Pielach jako Ewa

Regina Regulska jako Regina

Jerzy Bogajewicz jako kelner w restauracji na lotnisku

Janusz Kłosiński jako kolega Lutka z wojska

Reżyseria

Reżyserem filmu „Wniebowzięci” jest Andrzej Kondratiuk, jeden z najważniejszych polskich reżyserów XX wieku, artysta totalny, twórca kultowych filmów jak m.in. „Hydrozagadka”, „Gwiezdny pył”, „Mleczna droga”Scenariusz

Scenarzystami filmu „Wniebowzięci” byli reżyser filmu, Andrzej Kondratiuk, i Jan Himilsbach.Data premiery i kraj filmu „Wniebowzięci”

Premiera polskiego filmu „Wniebowzięci” odbyła się 29 lipca 1973 roku.Zdjęcia

Operatorem w filmie „Wniebowzięci” był Jan Laskowski („Poszukiwany, poszukiwana”, „Jowita” i „Bariera”).Czas trwania filmu

Dramat „Wniebowzięci” trwa 44 minut.Gdzie obejrzeć film „Wniebowzięci”?

Cały film „Wniebowzięci” online oglądaj w vod.tvp.pl.