Wałęsa. Człowiek z nadziei

Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013)
Filmowa biografia Lecha Wałęsy, obejmująca okres od krwawo stłumionych strajków w Stoczni Gdańskiej w grudniu 1970 roku do słynnego przemówienia przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu 15 listopada 1989 roku.

Opis filmu:

Marzec 1981. Sławna włoska dziennikarka Oriana Fallaci w towarzystwie tłumacza przyjeżdża na gdańskie blokowisko, by zrobić wywiad z Lechem Wałęsą, jeszcze do niedawna nikomu nieznanym robotnikiem, a dziś przywódcą liczącej 10 milionów ludzi „Solidarności”, pierwszego niezależnego związku zawodowego po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”. Już początek rozmowy ujawnia, że dojdzie do starcia dwóch silnych osobowości. Zarówno Fallaci, jak i Wałęsa chcą narzucić swój styl rozmowy. Kolejne pytania dziennikarki stają sie pretekstem do długich retrospekcji, odsłaniających poszczególne etapy życiowych losów Lecha Wałęsy.
Grudzień 1970. Na wybrzeżu wybucha bunt robotników przeciwko władzy komunistycznej. Młody Wałęsa, podówczas już zaangażowany w działalność opozycyjną, próbuje powściągać swych bardziej krewkich kolegów, ale i tak wpada w ręce Służby Bezpieczeństwa. Jej funkcjonariusze szantażem zmuszają go do podpisania kilku dokumentów. Po opuszczeniu aresztu Wałęsa wraca do pracy w stoczni. Rodzą mu się kolejne dzieci. Nie rezygnuje z działalności konspiracyjnej, przez co sprowadza na siebie i swoją rodzinę liczne szykany i kłopoty. Jego życie osobiste z pewnością ległoby w gruzach, gdyby nie żona Danuta. Kiedy jego całymi dniami nie ma w domu (bo konspiruje albo siedzi w więzieniu), to na jej barkach spoczywa wychowanie dzieci i zapewnienie rodzinie choćby pozorów stabilizacji.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Robert Więckiewicz („W ciemności”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wszystko będzie dobrze”, „Ile waży koń trojański?”, „Król życia”) jako Lech Wałęsa
Agnieszka Grochowska („W Ciemności”, „Obce niebo”, „Bez wstydu”, „Trzy minuty. 21:37”, „Rzecz o banalności miłości”) jako Danuta Wałęsa
Maria Rosaria Omaggio („Zakochani w Rzymie”, „Hercules 2”, „Incubo sulla citta contaminata”) jako Oriana Fallaci
Katarzyna Ankudowicz („Blondynka”, „O mnie się nie martw”, „Przepis na życie”, „Czas honoru”, „Bulionerzy”) jako sąsiadka
Mirosław Baka („Barwy szczęścia”, „Prawo Agaty”, „Zmierzch bogów”, „Czas honoru”, „Fala zbrodni”) jako Klemens Gniech, dyrektor stoczni

Kto jeszcze zagrał w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”?
Barbara Babilińska – pielęgniarka
Waldemar Barwiński – Bogdan Felski
Iwona Bielska – Ilona, sąsiadka Wałęsów
Przemysław Bluszcz – dostawca kaszanki
Wojciech Błach – milicjant
Tomasz Budyta – kierownik bazy
Ewa Konstancja Bułhak – celniczka Halina


Reżyseria:
Reżyserem filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest Andrzej Wajda. Wajda był reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i scenografem; jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina; zdobywcą Oscara przyznanego za całokształt twórczości. Stworzone przez niego obrazy – między innymi „Kanał”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Popioły”, „Ziemia obiecana” – na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina.

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” napisał Janusz Głowacki. Było on twórcą bądź współtwórcą scenariuszy do m.in. „Polowania na muchy”, „Rejsu”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Choinki strachu” i „Zimnej wojny”.


Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” miał premierę 4 października 2013 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest Paweł Edelman. Był również autorem zdjęć do m.in. filmów „Psy”, „Kroll”, „Psy 2. Ostatnia krew”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Pan Tadeusz”, „Duże zwierzę”, „Reich”, „Tatarak” i „Pokłosie”.

Czas trwania filmu:
Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” trwa 119 minut.

Nagrody i nominacje:
W 2014 roku film był nominowany do nagrody Orzeł w 6 kategoriach. W 2013 roku Robert Więckiewicz dostał nagrodę „Srebrny Hugo” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago. Maria Rosaria Omaggio otrzymała Nagrodę im. Francesco Pasinettiego – Aktorskie wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Gdzie obejrzeć film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”?
Cały film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl