Underworld

„Underworld” (2003)

Debiut reżyserski Lena Wisemana, wcześniej śmiałego scenografa m. in. takich głośnych filmów, jak „Dzień niepodległości” czy „Gwiezdne wrota”. W filmie „Underworld”, łączącym zręcznie naukę i mity, też rzuca się w oczy przede wszystkim jego widowiskowość i rozmach, zwłaszcza w scenach walk i pogoni. Tłem dla nich są secesyjne kamienice lub tunele budapeszteńskiego metra, gdzie kręcono zdjęcia do filmu. Mroczny, nieprzyjazny klimat potęgują utrzymane w chłodnej, niebieskiej tonacji zdjęcia, ciągły deszcz i obdrapane, obskurne wnętrza kontrastujące w pełną przepychu siedzibą wampirów.

Opis filmu

Od kilkuset lat toczy się na Ziemi krwawa walka między dwiema rasami: arystokratycznie wyrafinowanymi, wykształconymi Wampirami, których wyróżnikiem są niebieskie oczy i ostro zakończone kły, oraz dzikimi i nieokrzesanymi Wilkołakami, zwanymi też Lykanami, które potrafią przeistaczać się w owłosione bestie. Dla ludzkości istnienie jednych i drugich jest tylko wspomnieniem dawnych legend, ale dla siebie wzajemnie przedstawiciele obu ras stanowią śmiertelne zagrożenie i dążą do całkowitego wyeliminowania przeciwnika.

Po krwawym starciu między Wampirami i Lykanami na stacji metra piękna wampirzyca Selene odkrywa, że Lykany usiłują schwytać pewnego człowieka, Michaela Corvina. Zastanawia ją, dlaczego tak bardzo zależy im właśnie na nim, ale wypytywany w tej sprawie przywódca Wampirów, Kraven, niczego jej nie wyjaśnia. Selene na własną rękę rozpoczyna poszukiwania Michaela. Udaje się jej go odnaleźć, ale na jego trop wpada również przywódca Lykanów, Lucian. W czasie zaciętej walki udaje mu się ugryźć Michaela, który ostatecznie ucieka z Selene i ukrywa się w zamku Wampirów. Jednak znów musi ratować się ucieczką.

Selene nie odpuszcza. Pragnie zemsty na Lykanach, którzy jak sądzi – wymordowali jej rodzinę. Wierzy, że poszukiwany teraz przez nich Michael może jej pomóc w realizacji planu zemsty. Szuka też wsparcia u Viktora, najlepszego z wampirzych wojowników, którego budzi z wiekowego snu. Tymczasem okazuje się, że Michael jest potomkiem żyjącego w XII w. Corvinasa. Jedno z jego dzieci było wampirem, drugie wilkołakiem, trzecie człowiekiem. Michael jest nosicielem genów, dzięki którym będzie można stworzyć hybrydę mającą cechy wszystkich tych gatunków. Byłaby ona nie do pokonania. Viktor jest jednak przeciwny stworzeniu takiej istoty. Ma ku temu własne, bardzo istotne powody.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Kate Beckinsale („Pearl Harbor”, „Van Helsing”, „Aviator”) jako Selene
Scott Speedman („Nieznajomi”, „Felicity”, „I że cię nie opuszczę”) jako Michael Corvin
Shane Brolly („Room 6”, „Impostor: Test na człowieczeństwo”, „Amerykańskie ciacho”) jako Kraven

Kto jeszcze zagrał w filmie „Underworld”?

Michael Sheen – Lucian
Bill Nighy – Viktor
Sophia Myles – Erika
Kevin Grevioux – Raze
Robbie Gee – Kahn
Erwin Leder – Singe
Wentworth Miller – Dr Adam Lockwood
Zita Görög – Amelia
Danny McBride – Mason
Richard Cetrone – Pierce

Reżyseria

Reżyserem filmu „Underworld” jest Len Wiseman. To jego debiut reżyserski. Początkowo, zdobywał on doświadczenie w branży filmowej pracując w Dziale Artystycznym przy realizacji wielkich hitów takich jak „Godzilla”, „Faceci w Czerni” i „Dzień Niepodległości”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Underworld” napisał Danny McBride.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Underworld” miał premierę w 2003 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w Kanadzie. Koprodukcja: Wielka Brytania, USA, Niemcy, Węgry.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Underworld” stworzył Tony Pierce-Roberts. Zdobywca dwóch nagród BAFTA dla Najlepszego Autora Zdjęć. Jest autorem zdjęć takich filmów jak: „Klient”, „Asterix i Obelix kontra Cezar”.

Tytuł angielski

„Underworld”

Czas trwania filmu

Film „Underworld” trwa ok. 120 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Underworld” otrzymał nominacje do nagrody Saturna za najlepszy horror, najlepszą aktorkę i najlepszą charakteryzację. Podczas Teen Choice w 2004 roku został nominowany w kategoriach: ulubiony thriller i ulubiona aktorka dla Kate Beckinsale.

Gdzie obejrzeć film „Underworld”?

Cały film „Underworld” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.