Umbra

„Umbra” (2014)

Polski film krótkometrażowy. Niezwykła alegoryczna opowieść o poznawaniu siebie i wnikliwym docieraniu do najgłębiej skrywanych tajemnic duszy.

Opis filmu

Film nie zawiera dialogów. W sposób poetycki, za pomocą rozmaitych symboli, muzyki oraz sztuki tanecznej opowiada o zagubieniu kobiety, która w dzieciństwie była molestowana seksualnie. Teraz na nowo odtwarza swoją traumę, próbując wydostać się z życiowego błędnego koła. Forma filmu ma umożliwić dotarcie do istoty stanu wewnętrznego bohaterki. Widz może poczuć się przeniesiony w sferę przeczuwania, a nie intelektualnej analizy.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Urszula Nawrot („Oberlangen”, „13 sierpnia '44”, „Pod światło”) jako Alicja,
Leszek Bzdyl jako Mefisto,
Michalina Wiśniewska jako mała Alicja,

Kto jeszcze zagrał w filmie „Umbra”?

Michał Wiśniewski,
Katarzyna Kosmala,
Monika Wilczak,
Marcin Nawrot

Reżyseria

Reżyserką krótkometrażowego filmu „Umbra” jest, wcielająca się również w główną rolę, Urszula Nawrot.

Scenariusz

Za skrypt do filmu „Umbra” jest reżyserka, Urszula Nawrot.

Data premiery i kraj produkcji

Krótkometrażowy film „Umbra” został wyprodukowany w Polsce i zadebiutował w 2014 roku.

Czas trwania filmu

Polski film „Umbra” trwa 30 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Umbra” zdobył liczne nagrody, m.in.: 2016 – II nagroda na Art Film Festival w Cannes, Nagroda dla najlepszego zagranicznego filmu krótkometrażowego na New York International Film Festival, 4 nagrody na Women’s Intependent Film Festival w Los Angeles (dla najlepszego filmu eksperymentalnego, za reżyserię, montaż i zdjęcia); 2017 – Nagroda za najlepszy horror/film fantastyczno-naukowy na Eurpean Short Film Festival w Berlinie, Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu eksperymentalnego na Art. Movie Film Festival w Los Angeles; 2018 – 5 nagród na Arte Non Stop Festival w Buenos Aires (dla najlepszego filmu, aktora, aktorki, reżyserię i zdjęcia).

Gdzie obejrzeć film „Umbra”?

Cały film „Umbra” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.