Uczta Babette

„Uczta Babette” (1987)
Arcydzieło duńskiego reżysera Gabriela Axela, nagrodzone – jako pierwszy duński film – Oscarem w 1988 roku. Uczta wyprawiona po wygranej w loterii okaże się końcem ascezy i początkiem rozkoszy życia.

Opis filmu „Uczta Babette”:
Ekranizacja opowiadania Karen Blixen. Akcja rozgrywa się w XIX wiek, w małej duńskiej osadzie, w której mieszkają dwie siostry, Filippa i Martina. Ich ojciec, miejscowy pastor, pod pozorami tolerancji i dobroci, narzucił im w bezwzględny sposób zasady ascetycznej religijności. Siostry otarły się w młodości o szansę poznania miłości i wielkiego świata, ale obie odrzuciły ją w imię ojcowskich nauk. Nawet po śmierci ojca wciąż żyją pod jego wpływem. Pewnego dnia ich służącą zostaje Francuzka Babette. Kiedy wygrywa w loterii, postanawia urządzić swoim chlebodawczyniom wykwintną kolację, która kompletnie odmienia ich życie...

Film „Uczta Babette” w 1995 roku, z okazji 100-lecia kina, został wpisany na listę 45 filmów, propagujących szczególne wartości religijne, moralne i artystyczne, którą ogłosiły Filmoteka Watykańska i Papieska Rada ds. Kultury.

Obsada: 
W roli tytułowej: 
Stéphane Audran („Dyskretny urok burżuazji”, „Rzeźnik”) jako Babette Harsant

Kto jeszcze zagrał w filmie „Uczta Babette”? 
Birgitte Federspiel
Bodil Kjer
Jarl Kulle
Jean-Philippe Lafont

Reżyseria i scenariusz:
Za reżyserię i scenariusz do filmu „Uczta Babette” odpowiada Gabriel Axel.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Uczta Babette” miał swoją premierę w Danii w 1987.

Czas trwania:
Film „Uczta Babette” trwa 103 minuty.

Tytuł oryginalny:
„Babette's feast”

Gdzie obejrzeć film „Uczta Babette”?
Film „Uczta Babette” online oglądaj w vod.tvp.pl