Szaleńcy

„Szaleńcy” (1928)
Film jest debiutem fabularnym Leonarda Buczkowskiego, który wyreżyserował dwa pierwsze powojenne polskie przeboje filmowe, czyli „Zakazane piosenki” i „Skarb”.

Opis filmu
Akcja rozgrywa się na początku I wojny światowej. Główny bohater, Filipek, pracownik krakowskiej winiarni, poznaje w legionowym biurze werbunkowym studenta z Zurychu, Reckiego, który porzucił naukę i zgłosił się na ochotnika do walki przeciwko zaborcom. Filipek również zaciąga się na wojnę. Podczas walk ratuje życie studenta, znajdują schronienie w pobliskim dworze, gdzie córka dziedzica po kryjomu opiekuje się rannym żołnierzem. Gdy dwór zajmują Rosjanie, z kolei syn dziedzica ratuje rannego. Odtąd walczą wszyscy trzej razem, a Zofia, dziedzicówna, pracuje w szpitalu. Najmłodszy z trójki, Kazik, ginie. Koledzy żołnierską piosenką nad grobem żegnają poległego.
To pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę film poddano digitalizacji i rekonstrukcji z zachowanych taśm łatwopalnych w jakości filmowej 4K.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Irena Gawęcka jako Zofia Łoniewska
Marian Czauski jako Jerzy Recki
Jerzy Kobusz jako Filipek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Szaleńcy”?
Aleksander Starża – Kazik Łoniewski
Bolesław Szczurkiewicz – Jan Łoniewski, ojciec Zofii i Kazika
Marek Ożóg – oficer rosyjski

Reżyseria
Reżyserem filmu „Szaleńcy” jest Leonard Buczkowski, znany z filmów „Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Przygoda na Mariensztacie”, „Orzeł”, „Marysia i Napoleon”.

Scenariusz
Scenariusz do filmu napisał Kazimierz Andrzej Czyżowski.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film „Szaleńcy” miał premierę w 1928 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Szaleńcy” zrobił Albert Wywerka.

Czas trwania filmu
Film „Szaleńcy” trwa 135 minut.

Gdzie obejrzeć film „Szaleńcy”?
Cały film „Szaleńcy” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.