Rysa

„Rysa” (2008)
Głośny film Michała Rosy. Wśród artystycznych inspiracji, mających wpływ na kształt obrazu, reżyser wskazywał na „Ukryte” Michaela Hanekego. Część krytyki dopatrzyła się również podobieństwa „Rysy” do kinowych psychodram Ingmara Bergmana.

Opis filmu

Na rodzinnym spotkaniu u Joanny i Jana jeden z gości prezentuje kasetę wideo. Zapis programu zarejestrowanego przez regionalną telewizję sugeruje, że gospodarz był współpracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa PRL. Jan miał ożenić się z Joanną w celu inwigilowania jej ojca, polityka i opozycjonisty. Na początku małżeństwo bagatelizuje te sensacyjne doniesienia, ale z czasem nie dają one spokoju Joannie. Postanawia dociekać, jaka była prawda.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Jadwiga Jankowska-Cieślak („Co słonko widziało”, „Pitbull”, „300 mil do nieba”) jako Joanna Kocjan,
Krzysztof Stroiński („Anatomia zła”, „Pitbull”, „Moje miasto”) jako Jan Żółwieński, mąż Joanny,
Ewa Telega („Czas honoru”, „Córy szczęścia”, „Lejdis”) jako Beata, przyjaciółka Żółwieńskich,

Kto jeszcze zagrał w filmie „Rysa”?
Mirosława Marcheluk jako Nastka, przyjaciółka Żółwieńskich

Reżyseria
Film „Rysa” wyreżyserowali: Michał Rosa, Leszek Staroń i Piotr Starzak.

Scenariusz
Autorem scenariusza filmu „Rysa” jest Michał Rosa.

Data premiery i kraj produkcji
Premiera „Rysy” odbyła się 19 września 2008 roku. Film jest produkcją Telewizji Polskiej – Agencji Filmowej, Filmcontract Ltd. oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Projekt współfinansowany przez PISF.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Rysa” jest Marcin Koszałka „Czerwony pająk”,„Rewers,„Senność”.

Czas trwania filmu
Film „Rysa” trwa 85 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Rysa” to znakomite role pierwszoplanowe Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Krzysztofa Stroińskiego. Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku obydwoje aktorzy otrzymali wyróżnienie jury. Rok później zostali nagrodzeni nagrodami Orła za najlepszą główną rolę kobiecą i najlepszą główną rolę męską. Doceniona została również scenografia, kostiumy i montaż. We wszystkich trzech kategoriach film nominowany był do nagrody Orła.

Gdzie obejrzeć film „Rysa”?
Cały film „Rysa” online oglądaj w vod.tvp.pl.