Ptaki śpiewają w Kigali

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu, a zarazem ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, twórców obsypanych nagrodami dzieł: „Papusza”, „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. Po zestrzeleniu nad Kigali samolotu z prezydentem Rwandy na pokładzie rozpoczynają się zamieszki, które wkrótce zamieniają się w trwające blisko 100 dni ludobójstwo. Z rąk ekstremistów ginie blisko milion Tutsi. Świadkiem tych wydarzeń jest polska ornitolog Anna (Jowita Budnik), która przybyła do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. U progu ludobójstwa Polka ratuje przed śmiercią Claudine (Eliane Umuhire), młodą dziewczynę z plemienia Tutsi, a następnie umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski.

Po przylocie do kraju obie bohaterki próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, jednak nie potrafią wpisać się w rutynę codziennego życia. Po upływie kilku lat Claudine decyduje się na powrót do Rwandy. Anna postanawia towarzyszyć przyjaciółce w tej niezwykle emocjonalnej i oczyszczającej podróży do serca Afryki.