Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy

„Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” (1973)

Mało znany telewizyjny film w reżyserii Jerzego Gruzy. W czołówce kultowe nazwiska: scenariusz napisał Jan Himilsbach, a w roli głównej występuje Zdzisław Maklakiewicz. On także wykonuje tu znakomitą piosenkę „Małe piwko”.

Opis filmu:
Bohaterami filmu są ogólnie pogardzani bywalcy socjalistycznego „pośredniaka”. Reżyser nie potraktował ich jednak wyłącznie jako „margines społeczny”. W ich perypetiach zawarł wiele, nie zawsze optymistycznych, refleksji na temat pracy i manipulacji.

Kierownik zakładu przemysłowego musi szybko uporać się z rozładunkiem wagonów. Nie ma jednak pieniędzy na wypłacenie pracownikom przyzwoitej dniówki. Mimo to najmuje ludzi do pracy. Niską zapłatę postanawia zrekompensować, zapraszając robotników na przyjęcie „jak dla zagranicznej delegacji”. Dziwnym bowiem trafem na ten cel funduszy nie brakuje. Ostatecznie w jedenastu rozładowują wagony... jako oficjalna delegacja i w takim charakterze uczestniczą w uroczystym przyjęciu.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Zdzisław Maklakiewicz („Rejs”, „Nie ma mocnych”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Brunet wieczorową porą”) jako robotnik Karolak
Leon Niemczyk („Potop”, „Vabank”, „C.K. Dezerterzy”, „Ranczo”) jako Piątek, kierownik zakładu
Olgierd Łukaszewicz („Seksmisja”, „Kingsajz”, „Dekalog”, „Uwikłanie”) jako Kazimierz, przewodniczący rady zakładowej

Kto jeszcze zagrał w filmie „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”?
Wiesław Dymny – robotnik Frączak
Józef Morgała – robotnik, który nie będzie w „takim burdelu jak ten”
Jerzy Kopczewski – „stary fachowiec”

Reżyseria
Reżyserem filmu „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” jest Jerzy Gruza, który w swoim dorobku miał takie telewizyjne hity jak „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek” oraz „Tygrysy Europy”.

Scenariusz
Autorem scenariusza filmu jest aktor Jan Himilsbach, który wystąpił m.in. w filmach „Rejs”, „Nie ma róży bez ognia” czy „Wniebowzięci”.

Data premiery, kraj produkcji
„Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” powstało w 1973 roku, jednak wówczas cenzura nie dopuściła do emisji filmu. Komedia przez siedem lat przeleżała na półkach TVP i swoją premierę miała dopiero 14 października 1980 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Antoni Nurzyński, znany ze współpracy przy takich produkcjach jak „Giuseppe w Warszawie” i „Matka Joanna od Aniołów”.

Czas trwania filmu
Film „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”?
Cały film „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl