Przybyli ułani

Przybyli ułani (2005)Film z cyklu „Święta polskie”. Tragikomedia w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. W przeddzień rocznicy bitwy warszawskiej 1920 trwają przygotowania do uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej wyzwolenie wsi Osiek z rąk bolszewików.

Opis filmu:

W sennym zwykle Osieku wielkie poruszenie. Już jutro dzień wojskowego święta, rocznica Cudu nad Wisłą. Z województwa przybędą notable na uroczystość poświęcenia tablicy upamiętniającej wyzwolenie wsi z rąk bolszewików w 1920 roku. Robotnicy zawieszają ją właśnie na ścianie urzędu gminy. Wyryte litery głoszą: „Dla uczczenia czterdziestej rocznicy uchwalenia Manifestu PKWN”. Stop! – sierdzi się wójt. Czytać nie umiecie? Przewrócić na drugą stronę!? No, teraz dobrze! Wyryte w marmurze na odwrocie starej tablicy – dla oszczędności – złote litery głoszą chwałę 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który w sierpniu 1920 roku stoczył w okolicy zwycięską bitwę z sowiecką kawalerią.
Marian, miejscowy sklepikarz już wie, kto odsłoni inskrypcję. Kombatant walk z bolszewikami, ojciec jego małżonki! To nic, że z niesprawny, milczący, przykuty do fotela starzec nigdy w wojsku nie służył, a w 1920 roku miał zaledwie dziesięć lat. A bo to można wierzyć starym metrykom?
Trzeba tylko zorganizować dla staruszka wózek inwalidzki i ubrać go w ułański mundur, który trzeba trochę przerobić. Zrobi to bezrobotny, jak niemal wszyscy mieszkańcy popegeerowskiej wioski krawiec-pijanica za „połówkę”. A kochanica bohatera, pielęgniarka z ośrodka zdrowia, doda dziadkowi ikry zastrzykiem wzmacniającym, takim jak dla sportowców, by jakoś wytrzymał trudy imprezy. Gra jest warta świeczki. Wójt będzie zobowiązany. Z pewnością odnowi z Marianem koncesję na prowadzenie sklepu, wbrew zakusom innych oferentów...

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Zbigniew Zamachowski („Kurier”, „Polityka”, „Zaręczyny”, „Pokłosie”, „Kryptonim Gracz”, „Wiedźmin”, „Ogniem i mieczem”, „Zawrócony”, „Wielka majówka”) jako Marian
Kinga Preis („Ojciec Mateusz”, „Stulecie Winnych”, „Córki dancingu”, „Róża”, „Dom zły”, „Ja to mam szczęście”, „Portugalia”) jako Jadźka, żona Mariana
Krystyna Feldman („Świat według Kiepskich”, „Mój Nikifor”, „Boża podszewka”, „Mistrz i Małgorzata”) jako Janikowa
Stefan Burczyk („Różyczka”, „Ostatnia akcja”, „Quo Vadis”, „Aktorzy prowicjonalni”) jako ojciec Jadźki
Paweł Parczewski („Nie opuszczaj mnie”, „Afonia i pszczoły”, „Sprawiedliwy”, „Mały zgon”) jako Marek, syn Jadźki i Mariana

Kto jeszcze zagrał w filmie „Przybyli ułani”?
Andrzej Zaborski – Stacho, wójt Osieka
Joanna Kurowska – pielęgniarka Irena, żona Józka, kochanka Mariana
Włodzimierz Dyła – krawiec Bogdan
Artur Barciś – harmonista Roman
Stanisław Michalski – pułkownik


Reżyseria:
Reżyserem filmu „Przybyli ułani” jest Sylwester Chęciński, któremu rozgłos przyniosła trylogia o Pawlakach i Kargulach – „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Wyreżyserował także m.in. filmy: „Roman i Magda”, „Wielki Szu” i „Rozmowy kontrolowane”.


Scenariusz:
Scenariusz napisał Grzegorz Stefański, który był współscenarzystą „Prostej historii o morderstwie”.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Przybyli ułani” miał premierę 15 sierpnia 2006 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Przybyli ułani” jest Andrzej Ramlau, laureat Orła za Najlepsze zdjęcia do filmu „Rozdroże cafe”. Ma on w swoim dorobku także m.in. filmy: „Nie ma róży bez ognia”, „Nie ma mocnych”, „Niespotykanie spokojny człowiek”, „Roman i Magda”, „Bez grzechu” i „Tato”.

Czas trwania filmu:
Film „Przybyli ułani” trwa 57 minut.

Nagrody i nominacje:
W 2006 roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni laureatem Złotych Lwów był Zbigniew Zamachowski za Najlepszą główną rolę męską. Do Złotych Lwów był nominowany reżyser Sylwester Chęciński.

Gdzie obejrzeć film „Przybyli ułani”?
Cały film „Przybyli ułani” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl