Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny

„Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny” (1996)

Film zrealizowany w ramach autorskiego cyklu Krzysztofa Zanussiego. W jego skład wchodzą historie, których bohaterami są inteligenci młodego i średniego pokolenia, poddawani próbom mającym sprawdzić ich uczciwość, moralność, lojalność oraz odporność na pokusy materialne. Jeden weekend, w czasie którego mają miejsce znaczące wydarzenia w życiu każdego z bohaterów, to cecha łącząca każdą z ośmiu opowieści. W odróżnieniu od wielu innych produkcji reżysera, często gości i humor i ironia.

Opis filmu

Zbigniew Zapasiewicz jako demoniczny Hrabia, który niczym Mefisto walczy o duszę Karola, dawnego asystenta na wydziale geografii. Hrabia zatrudnia go jako asystenta i roztacza przed nim wizję świetnej kariery i bogactwa. Karol przystaje na propozycję pracy, by zaspokoić finansowe ambicje żony. Tym czasem Hrabia snuje intrygę, by rozbić małżeństwo młodego mężczyzny.

Obsada

W rolach głównych występują

Zbigniew Zapasiewicz („Maskarada”, „Idol”, „Rok spokojnego słońca”, „Matka Królów”, „Przypadek”, „Kung-fu”, „Panny z Wilka”, „Szpital Przemienienia” ) jako hrabia
Maciej Robakiewicz („Ślad”, „Wojenne dziewczyny”, „Samo życie) jako Karol Zaremba

Kto jeszcze zagrał w filmie „Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny”?

Katarzyna Herman jako Iwona, żona Karola
Krzysztof Janczar jako fotograf Jacek
Bartosz Jarzymowski jako efeb
Lech Sołuba jako ogrodnik w posiadłości hrabiego
Jolanta Rzaczkiewicz jako Józefa, kucharka w posiadłości hrabiego

Reżyseria

Reżyserem filmu „Urok wszeteczny”, który wchodzi w skład cyklu „Opowieści weekendowe”, jest jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, Krzysztof Zanussi. Ten wybitny filmowiec ma na swoim koncie ponad 50 prestiżowych nagród, w tym trzy zdobyte podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz siedem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najsłynniejszymi dziełami reżysera są m.in.: „Barwy ochronne”, „Iluminacja”, „Obce ciało”, „Cwał”, „Eter”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu obyczajowego „Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny” napisał jego reżyser Krzysztof Zanussi.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny” został zrealizowany w Polsce, a jego premiera odbyła się 24 marca 1998 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Opowieści weekendowe: Słaba wiara” jest Edward Kłosiński („Vinci”, „Superprodukcja”, „Kuchnia polska”, „Człowiek z żelaza”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Matka Królów”).

Czas trwania

Film „Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny” trwa 54 minut

Gdzie obejrzeć film „Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny”?

Cały film „Opowieści weekendowe: Urok wszeteczny” online oglądaj w vod.tvp.pl