Opowieści weekendowe: Słaba wiara

„Opowieści weekendowe: Słaba wiara” (1996)

Film zrealizowany w ramach autorskiego cyklu Krzysztofa Zanussiego. W jego skład wchodzą historie, których bohaterami są inteligenci młodego i średniego pokolenia, poddawani próbom mającym sprawdzić ich uczciwość, moralność, lojalność oraz odporność na pokusy materialne. Jeden weekend, w czasie którego mają miejsce znaczące wydarzenia w życiu każdego z bohaterów, to cecha łącząca każdą z ośmiu opowieści. W odróżnieniu od wielu innych produkcji reżysera, często gości i humor i ironia.

Opis filmu

Film porusza kwestię stosunku wykształconego Polaka do wiary w Boga. Bohaterami noweli są małżonkowie, których jedyne dziecko prawdopodobnie zachorowało na białaczkę. Szczegółowe badania mają potwierdzić, czy rzeczywiście tak jest. Oczekiwanie na wyniki wywołuje w rodzicach silny stres. Postawieni w sytuacji krańcowej zaczynają desperacką rozmowę na tematy fundamentalne dla kondycji ludzkiej, takie jak istnienie Boga, sens cierpienia i śmierci. Między małżonkami dochodzi do różnicy zdań. Olga oskarża Tomasza o brak wiary w Boga i cud. Tomasz nie dopuszcza zaś do siebie myśli, że jego „słaba wiara” może sprowadzić nieszczęście na syna.

Obsada

W rolach głównych występują

Dorota Segda („Faustyna”, „Tato”, „Tylko strach”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Artyści”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”, ) jako Olga
Maciej Orłoś („Złotopolscy”) jako Tomasz, mąż Olgi

Kto jeszcze zagrał w filmie „Opowieści weekendowe: Słaba wiara”?

Stanisława Celińska jako szefowa laboratorium
Eugenia Herman jako laborantka
Małgorzata Pritulak jako laborantka
Rafał Orłoś jako Karol, syn Olgi i Tomasza
Stefan Burczyk jako profesor
Agnieszka Wawrzkiewicz jako sekretarka profesora
Cezary Żak jako kierowca

Reżyseria

Reżyserem filmu „Słaba wiara”, który wchodzi w skład cyklu „Opowieści weekendowe”, jest jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, Krzysztof Zanussi. Ten wybitny filmowiec ma na swoim koncie ponad 50 prestiżowych nagród, w tym trzy zdobyte podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz siedem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najsłynniejszymi dziełami reżysera są m.in.: „Barwy ochronne”, „Iluminacja”, „Obce ciało”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu obyczajowego „Opowieści weekendowe: Słaba wiara” napisał jego reżyser Krzysztof Zanussi.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Opowieści weekendowe: Słaba wiara” został zrealizowany w Polsce, a jego premiera odbyła się 24 marca 1997 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Opowieści weekendowe: Słaba wiara” jest Edward Kłosiński („Vinci”, „Superprodukcja”, „Kuchnia polska”, „Człowiek z żelaza”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Matka Królów”).

Czas trwania

Film „Opowieści weekendowe: Słaba wiara” trwa 54 minut.

Gdzie obejrzeć film „Opowieści weekendowe: Słaba wiara”?

Cały film „Opowieści weekendowe: Słaba wiara” online oglądaj w vod.tvp.pl