Opowieści weekendowe: Ostatni krąg

„Opowieści weekendowe: Ostatni krąg” (1996)

Film zrealizowany w ramach autorskiego cyklu Krzysztofa Zanussiego. W jego skład wchodzą historie, których bohaterami są inteligenci młodego i średniego pokolenia, poddawani próbom mającym sprawdzić ich uczciwość, moralność, lojalność oraz odporność na pokusy materialne. Jeden weekend, w czasie którego mają miejsce znaczące wydarzenia w życiu każdego z bohaterów, to cecha łącząca każdą z ośmiu opowieści. W odróżnieniu od wielu innych produkcji reżysera, często gości i humor i ironia.

Opis filmu

Główną rolę, znakomitego baletmistrza, który przyjeżdża do Polski, by wziąć udział w koncercie charytatywnym, zagrał Daniel Olbrychski. Los go zaskakuje i jest zmuszony tańczyć ze swoją byłą żoną. Kobieta nakłania gwiazdora, by przekazał swoje honorarium na cele dobroczynne. Witold boi się, że jeśli odmówi, kobieta będzie chciała się zemścić na nim podczas występu i zgadza się na rezygnację z zarobku.

Obsada

W rolach głównych występują:

Daniel Olbrychski („Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Brzezina”, „Popioły”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka ”, „Wesele”, „Piłat i inni”, „Czas honoru”, „Fala zbrodni”, „Dwie strony medalu”, „Zemsta”, „Przedwiośnie”, „Klan” ) jako Witod
Olga Sawicka („Teraz albo nigdy!”, „Samo życie”) jako Jadwiga Ziemińska, była żona Witolda
Romuald Szejd („Kochaj i rób co chcesz”) jako dyrektor

Kto jeszcze zagrał w filmie „Opowieści weekendowe: Ostatni krąg”?:

Krzysztof Kolberger jako konferansjer
Ewa Telega jako Olga, przyjaciółka Jadwigi
Izabela Milewska jako Gruszecka
Antonina Girycz jako sekretarka
Emil Wesołowski jako choreograf
Agnieszka Kurowska-Janecka jako solistka

Reżyseria

Reżyserem filmu „Ostatni krąg”, który wchodzi w skład cyklu „Opowieści weekendowe”, jest jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, Krzysztof Zanussi. Ten wybitny filmowiec ma na swoim koncie ponad 50 prestiżowych nagród, w tym trzy zdobyte podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz siedem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najsłynniejszymi dziełami reżysera są m.in.: „Barwy ochronne”, „Iluminacja”, „Obce ciało”, „Cwał”, „Eter”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu obyczajowego „Opowieści weekendowe: Ostatni krąg” napisał jego reżyser Krzysztof Zanussi.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Opowieści weekendowe: Ostatni krąg” został zrealizowany w Polsce, a jego premiera odbyła się 31 marca 1998 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Opowieści weekendowe: Ostatni krąg” jest Ryszard Lenczewski („Ida”, „U Pana Boga w ogródku”, „Dwa księżyce” , „Kobieta z prowincji”, „Wielki bieg”.

Czas trwania

Film „Opowieści weekendowe: Ostatni krąg” trwa 56 minut.

Gdzie obejrzeć film „Opowieści weekendowe: Ostatni krąg”?

Cały film „Opowieści weekendowe: Ostatni krąg” online oglądaj w vod.tvp.pl