Ono

Ono (2004)

Polsko-niemiecka koprodukcja w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Historia młodej dziewczyny, która, za namową rodziny, zgłasza się do lekarza w celu wykonania aborcji po niechcianej ciąży. Informacje uzyskane od specjalisty zmieniają jej pogląd na całą sytuację. ​Obraz spotkał się z życzliwymi reakcjami krytyków oraz przychylnością jurorów festiwali.

Opis filmu:
Dwudziestodwuletnia Ewa (Małgorzata Bela) zachodzi w niechcianą ciążę. Najbliżsi przekonują dziewczynę do przeprowadzenia aborcji. Udając się do szpitala zostaje okradziona z pieniędzy przeznaczonych na zabieg. Na miejscu dowiaduje się, że ludzki płód znajdujący się w brzuchu matki potrafi słyszeć. Ta informacje zupełnie zmienia podejście bohaterki, która postanawia urodzić i wychować swoje dziecko.

Obsada:
W rolach głównych występują:
Małgorzata Bela („Suspiria”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Bez tajemnic”) jako Ewa
Marek Walczewski („13 Posterunek”, „Kingsajz”, „Vabank II, czyli riposta”) jako Stefan, ojciec Ewy
Marcin Brzozowski („Chaos”, „Aleja gówniarzy”, „Kameleon”) jako Michał
Teresa Budzisz-Krzyżanowska („Odjazd”, „Futro”, „Wenecja”) jako Marta, matka Ewy

Kto jeszcze zagrał w filmie „Ono”?:
Andrzej Chyra jako Dingo, gospodarz teleturnieju
Mariusz Wojciechowski jako Ginekolog
Aleksander Wysocki jako Ksiądz
Anna Radwan jako Lekarka wykonująca USG
Barbara Babilińska jako Matka panny młodej
Dominika Bednarczyk
Sebastian Domagała
Małgorzata Ścisłowicz
Anna Cieślak
Urszula Grabowska
Gabriela Frycz
Zbigniew Paterak
Krzysztof Fus
Jacek Laszczkowski
Krzysztof Bochenek
Jakub Bohosiewicz
Katarzyna Litwin
Tomasz Mleczek
Agnieszka Pałka

Reżyseria:
Reżyserem obrazu „Ono” jest jedna z najlepszych polskich twórczyń filmowych Małgorzata Szumowska. Kobieta zdobyła ponad trzydzieści nagród filmowych, w tym m.in. nagrodę fundacji „Persona, Lavoro, Ambiente” (MFF w Wenecji), dwa Srebrne Niedźwiedzie (Berlinale), cztery Orły, Złotego Lwa. Jest współodpowiedzialna, za powstanie takich obrazów jak „Body/Ciało”, „W imię...”, „Sponsoring”, „33 sceny z życia”, „Twarz”.

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Ono” napisała reżyser Małgorzata Szumowska przy współpracy z Przemysławem Nowakowskim („Boisko bezdomnych”, „Na kredyt”, „Katyń”, „Pakt”, „Bez tajemnic”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Ono” jest produkcją Polsko-Niemiecko-Francuską. Premiera obrazu odbyła się 15 września 2004 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zdjęcia:
Głównym operatorem kamery na planie filmu „Ono” był Michał Englert, laureat Orła i Nagrody Fundacji „Persona, Lavoro, Ambiente”. Mężczyzna pracował nad takimi produkcjami jak: „Ślepnąc od świateł”, „Nieulotne”, „Skrzydlate świnie”.

Czas trwania:
Film „Ono” trwa 101 minut.

Nagrody i nominacje:
Na gali Złotych Lwów Marek Walczewski sięgnął pod nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego, a Paweł Mykietyn otrzymał statuetkę za najlepszą muzykę.

Gdzie obejrzeć film „Ono”?
Cały film „Ono” online oglądaj w vod.tvp.pl