Naprzód kolejarze

„Naprzód kolejarze” (1956)

Sarkastyczne przedstawienie życia kolejarzy w ekranizacji artykułu prasowego „Naprzód kolejarze”. Robert Stando umiejętnie buduje napięcie między słowem a obrazem. Film powstał w 1956 roku, kiedy siermiężną propagandę socrealizmu zastąpiła krytyka, ale i przekonanie, że funkcjonowanie każdej sfery życia w panującym systemie da się jeszcze naprawić, ulepszyć. Film przypomina w swym krytycyzmie realizowane wówczas dokumenty „czarnej serii”.

Opis filmu:
Na sygnalizatorze zmieniają się światła. Z górki rozrządowej zjeżdżają wagony. Zwrotnicowy pilnuje, by znalazły się na właściwym torze. Hamulce szczękowe nie zawodzą. Kolejne wagony płynnie dołączają do składu. Ale czar pryska – wraca ponura rzeczywistość przestarzałego sprzętu i ogromnego wysiłku kolejarzy, którzy pracują nierzadko z narażeniem życia. Wielokrotnie pracownicy umykają z torów tuż przed wagonem, odsuwają dłonie tuż przed ciężkimi kołami…

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza krótkometrażowego filmu „Naprzód kolejarze” jest Robert Stando, laureat nagrody Srebrny Smok.

Data premiery, kraj produkcji
Polski krótkometrażowy film fabularny „Naprzód kolejarze” miał swoją premierę w 1956 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Anatol Fidek, znany ze współpracy przy takich produkcjach jak m.in. „Miasto, które może zginąć”, „Pogoda w Tatrach” i „Odra 1204”.

Czas trwania filmu
Film „Naprzód kolejarze” trwa 11 minut.

Nagrody i nominacje
W 1957 roku film otrzymał I nagrodę na Festiwalu Etiud PWSFTviT w Warszawie oraz specjalne wyróżnienie na Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie.

Gdzie obejrzeć film „Naprzód kolejarze”?
Cały film „Naprzód kolejarze” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl