Morderstwo w hotelu Hilton

| 8 zł za 48h |
„Morderstwo w hotelu Hilton” (2017)

Pasjonujący, międzynarodowy thriller obsypany nagrodami, w reżyserii Tarika Saleha. W roli głównej wystąpił szwedzki aktor libańskiego pochodzenia Fares Fares, znany z roli w superprodukcji „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”.

Opis filmu

W przededniu rewolucji w Egipcie pokojówka Salwa (Mari Malek) jest świadkiem morderstwa popularnej piosenkarki Laleny w ekskluzywnym hotelu Hilton. Do sprawy zostaje przydzielony major Noredin Mostafa (Fares Fares), szybko okazuje się, że to będzie znacznie bardziej skomplikowane śledztwo, niż się spodziewano. Poszlaki prowadzą do elit Egiptu.

Obsada

W rolach głównych występują:
Fares Fares („Łotr 1. Gwiezdne wojny — historie”, „Westworld”, „Czarnobyl”, „Wróg numer 1”) jako Noredin Mostafa
Mari Malek („W dobrej wierze”) jako Salwa

Kto jeszcze zagrał w filmie „Morderstwo w hotelu Hilton”?:
Yasser Ali Maher jako Kammal Mostafa
Ahmed Selim jako Hatem Shafiq
Slimane Dazi jako Zabójca
Hania Amar jako Gina
Hichem Yacoubi jako Nagui
Mohamed Yousry jako Momo
Mohamed Sanaaeldin Shafie
Ahmed Khairy
Ahmed Abdelhamid Hefny
Nael Ali
Ger Duany
Zoubir Amimi
Ashraf Tulba
Rebecca Simonsson
Elizabeth Arjok
Emad Ghoniem

Reżyseria

Reżyserem thrillera „Morderstwo w hotelu Hilton” jest Tarik Saleh. Przed rozpoczęciem kariery filmowej Tarik pracował jako dziennikarz i publicysta. Później zajął się produkcją filmów dokumentalnych oraz animacji, które zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Morderstwo w hotelu Hilton” napisał reżyser Tarik Saleh przy współpracy z dziennikarzem Magdi Abdelhadi.

Data premiery i kraj produkcji

„Morderstwo w hotelu Hilton” jest produkcją międzynarodową (Szwecja, Niemcy, Dania, Maroko, Francja). Premiera filmu odbyła się 21 stycznia 2017 roku na największym festiwalu filmów niezależnych w Stanach Zjednoczonych „Sundance Film Festival”. W Polsce film zadebiutował 9 sierpnia 2017 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do dramatu „Morderstwo w hotelu Hilton” jest francuski operator Pierre Aïm. Filmowiec pracował nad takimi produkcjami jak „Zakochany Paryż”, „Jeszcze dalej niż Północ”, „Biuro szpiegów”. Trzykrotnie był nominowany do Cezarów za najlepsze zdjęcia.

Tytuł angielski

„The Nile Hilton Incident”

Czas trwania filmu

„Morderstwo w hotelu Hilton” trwa 111 minut.

Nagrody i nominacje

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid obraz „Morderstwo w hotelu Hilton” zdobył nagrody za „Najlepszy film”, „Najlepszy scenariusz” oraz „Najlepsza reżyseria”. Film zdobył ponadto pięć Złotych Żuków (Guldbagge Awards) w kategoriach: „Najlepszy film”, „Najlepszy aktor”, „Najlepsze kostiumy”, „Najlepsza ścieżka dźwiękowa” i „Najlepsza scenografia”.

Gdzie obejrzeć film „Morderstwo w hotelu Hilton”?

Cały film „Morderstwo w hotelu Hilton” online oglądaj w vod.tvp.pl