Moje pieczone kurczaki

„Moje pieczone kurczaki” (2002)
Nagrodzony Złotymi Lwami film z cyklu „Pokolenie 2000”. Historia młodego małżeństwa, które utraciwszy stabilizację materialną, stopniowo zatraca też zdolność porozumienia się w najprostszych sprawach życiowych.

Opis filmu
Magda i Wojtek, małżonkowie z siedmioletnim stażem, wraz z synkiem Antosiem wracają do Polski po pięciu latach spędzonych w Kanadzie. Na pierwszy rzut oka w ich rodzinnej Łodzi nic się nie zmieniło – dworzec jest tak samo brudny i zaniedbany, ulice zatłoczone. Stary maluch mamy Magdy coraz bardziej się sypie, zagracone pod sufit mieszkanie ledwie może pomieścić „dorobek życia” rodziców. W rogu pokoju króluje szemrzący wodospad okolony bujną, plastykową zielenią – na tle tej oazy kiczu, „swojej własnej Niagary”, babcia najchętniej filmuje 6-letniego Antosia. Magda wymijająco odpowiada na pytania o Kanadę. Szybko staje się jasne, że za oceanem młodzi się nie dorobili. Wojtek szuka pracy, ale w urzędzie zatrudnienia nie ma ofert dla takich jak on. Po wielu nieudanych próbach znalezienia jakiegokolwiek zajęcia 33-letni mężczyzna postanawia za resztę oszczędności kupić używany samochód dostawczy z wyposażeniem umożliwiającym uliczną sprzedaż kurczaków z rożna…

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Adam Nawojczyk („Jesteś Bogiem”, „Atak paniki”, „Czerwony pająk”) jako Wojtek
Agata Kulesza („Sala samobójców”, „Ida”, „Róża”) jako Agata, żona Wojtka
Antek Barszczak jako Antoś, syn Agaty i Wojtka

Kto jeszcze zagrał w filmie „Moje pieczone kurczaki”?
Józef Robakowski – Profesor
Ewa Audykowska – Sabina
Maria Maj – Matka Agaty
Sylwia Juszczak – Studentka

Reżyseria
Reżyserem filmu „Moje pieczone kurczaki” jest Iwona Siekierzyńska. W 1996 zrealizowała film krótkometrażowy „Pańcia”, za który została nominowana do studenckiego Oscara. W 2002 wyreżyserowała swój debiut fabularny pt. „Moje pieczone kurczaki”, zrealizowany według jej scenariusza.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Moje pieczone kurczaki” został wyprodukowany w Polsce. Film miał premierę w 2002 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Moje pieczone kurczaki” zrobił Witold Płóciennik.

Czas trwania filmu
Film „Moje pieczone kurczaki” trwa ok 67 minut.

Nagrody i nominacje
„Moje pieczone kurczaki” dostrzeżono podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, czego dowodem jest nagroda za reżyserię i nagroda aktorska dla Agaty Kuleszy, filmowej Magdy. Podczas 27. FPFF w Gdyni, został życzliwie przyjęty przez publiczność, a jury przyznało Marii Maj, odtwórczyni roli matki, nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą.

Gdzie obejrzeć film „Moje pieczone kurczaki”?
Cały film „Moje pieczone kurczaki” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.