Młyn i krzyż
Młyn i krzyż (2011)
Niezwykły Polsko-Szwedzki film artystyczny w reżyserii Lecha Majewskiego, który powołał do życia jeden z najpopularniejszych obrazów w historii. Inspirację dla scenariusza stanowił esej Michaela Gibsona, poświęcony obrazowi Pietra Bruegla „Droga krzyżowa”.
Opis filmu:
Fabuła filmu „Młyn i krzyż” rozgrywa się we Flandrii w 1563 roku i przedstawia życie i proces twórczy malarza Pietera Bruegla, autora słynnej „Drogi krzyżowej”. Podpatrując naturę i swoich sąsiadów mężczyzna tworzy swoje dzieło. Namalowane postacie wydaje się być żywe, a widz może prześledzić losy kilku z nich.
Obsada:
W rolach głównych występują:
Rutger Hauer („Ucieczka z Sobiboru”, „Łowca androidów”, „Batman — Początek”, „Sin City — Miasto grzechu”) jako Peter Bruegel
Michael York („Kabaret”, „Ściągany”, „Kochane kłopoty”, „Morderstwo w Orient Expressie”, „Trzej muszkieterowie”) jako Nicholas Jonghelinck
Charlotte Rampling („45 lat”, „Basen”, „Pod piaskiem”, „Bez wytchnienia”) jako Maria
Kto jeszcze zagrał w filmie „Młyn i krzyż”?:
Joanna Litwin jako Marijken, żona Bruegela
Dorota Lis jako Saskja Jonghelinck
Bartosz Capowicz jako Ukrzyżowany
Mateusz Machnik jako Wheelified
Marian Makula jako Młynarz
Sylwia Szczerba jako Netje
Wojciech Mierkułow jako Jan
Ruta Kubas jako Esther
Jan Wartak jako Simon
Sebastian Cichoński jako Peddler
Lucjan Czerny jako Bram
Aneta Kiszczak jako Mayken
Oskar Huliczka jako Muzykant grający na rogu
Adam Kwiatkowski jako Zdrajca
Paweł Kramarz jako Pedro De Erazu
Reżyseria:
Reżyserem filmu „Młyn i krzyż” jest Lech Majewski, laureat m.in. Orła i dwóch nagród indywidualnych na gali Złotych Lwów.
Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Młyn i krzyż” napisał reżyser Lech Majewski („Wojaczek”, „Angelus”, „Dolina Bogów”, „Rycerz”) przy współpracy z krytykiem sztuki Michaelem Francisem Gibsonem.
Data premiery i kraj produkcji:
Film „Młyn i krzyż” jest produkcją Polsko-Szwedzką, a jego uroczysta premiera odbyła się 23 stycznia 2011 na Festiwalu Filmowym w Sundance.
Zdjęcia:
Autorami zdjęć do filmu „Młyn i krzyż” są Lech Majewski i Adam Sikora. Film kręcono w plenerach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (w tym samym miejscu Wojciech Jerzy Has kręcił w 1964 swój „Rękopis znaleziony w Saragossie”), a także w Katowicach (w hali Międzynarodowych Targów Katowickich), Tarnowie, Dębnie, w kopalni soli w Wieliczce oraz w Czechach i Austrii. W niektórych scenach wykorzystano również ujęcia nakręcone w Nowej Zelandii.
Tytuł angielski:
„The Mill and the Cross”.
Czas trwania:
Film „Młyn i krzyż” trwa 96 minut.
Nagrody i nominacje:
Film „Młyn i krzyż” został zgłoszony do Konkursu Głównego 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, a także nagrody indywidualne: dla Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego za scenografię, dla Lecha Majewskiego i Zbigniewa Maleckiego za dźwięk oraz dla Doroty Roqueplo za kostiumy. Ponadto w 2011 film nagrodzono „Złotym Aniołem” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TofiFest w Toruniu przyznawanym najlepszemu filmowi polskiemu oraz Brązowym Gronem i Nagrodą Klubu Kultury Filmowej XL Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.
Gdzie obejrzeć film „Młyn i krzyż”?
Cały film „Młyn i krzyż” online oglądaj w vod.tvp.pl