Mistrz

Mistrz (1966)

„Mistrz” to film Jerzego Antczaka, który zdobył nagrodę Prix Italia. Tytułową rolę zagrał aktor Janusz Warnecki. W 1964 roku Jerzy Antczak zrealizował spektakl Teatru Telewizji „Mistrz”, ale w nieco innej obsadzie niż film fabularny.

Opis filmu:

Jest rok 1944, koniec II wojny światowej, Polska. W pewnym zrujnowanym klasztorze pod Warszawą ukrywają się partyzanci. W okolicy był napad na pociąg i Niemcy przeszukują domy w ich poszukiwaniu. Tymczasem wśród ukrywających się jest stary aktor, który nie zagrał w życiu żadnej znaczącej roli, ale tuż przed wybuchem wojny dostał rolę Makbeta. Przygotowuje się do niej mimo wojny. To miała być jego rola życia i głęboko wierzy w to, że po zakończeniu wojny sztukę wystawią i wreszcie będzie mógł odegrać Makbeta po swojemu.
Gdy Niemcy, po przyjściu do klasztoru, zaczynają wybierać zakładników spośród osób z wyższym statusem społecznym, początkowo pomijają aktora, bo w dokumentach ma wpisany zawód buchalter. On jednak zgłasza się dobrowolnie do aresztowania i chcąc udowodnić rozbawionym gestapowcom, że jest aktorem, a nie buchalterem, wygłasza płomienny szekspirowski monolog, pełen pasji i odniesień do rzeczywistości. Zaskoczony gestapowiec uznaje, że faktycznie jest aktorem i dołącza go do grupy aresztowanych.
Po latach, młody aktor, ocalały świadek tamtego zdarzenia, również przygotowuje się do roli Makbeta i w trakcie prób przypomina sobie mistrzowską interpretację monologu wygłoszoną przez wielkiego aktora, który nie doczekał blasku swej świetności.
Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Janusz Warnecki („Warszawska premiera”, „Milczenie morza”, „Głos”, „Zejście do piekła”) jako aktor „Mistrz”
Ignacy Gogolewski („Rosyjskie konfitury”, „Na dobre i na złe”, „Horsztyński”, „Magiczne ognie”, „Chłopi”, „Urząd”, „Niemcy”, „Król Maciuś I”) jako młody aktor
Ryszarda Hanin („Tylko matka”, „Janka”, „Rośliny trujące”, „Seksmisja”, „Zofia”, „Wiedźmin”, „Niespotykanie spokojny człowiek”, „Akcja V”, „Antek”) jako nauczycielka Zofia Kowalska
Henryk Borowski („Śmierć urzędnika”, „Osobne stoliki”, „Król Maciuś I”, „Krzyżacy”, „Hrabina Cosel”, „Epilog Norymberski”, „Klub profesora Tutki”) jako mecenas
Zbigniew Cybulski („Popiół i diament”, „Do widzenia, do jutra”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Zbrodniarz i panna”, „Morderca zostawia ślad”’ Jak być kochaną”) jako reżyser „Makbeta”

Kto jeszcze zagrał w filmie „Mistrz”?
Andrzej Łapicki – doktor Roman Kawski
Igor Śmiałowski – gestapowiec
Andrzej Żarnecki – pianista
Andrzej Szejnach – gestapowski tłumacz
Józef Nalberczak – podopieczny nauczycielki
Juliusz Kalinowski – staruszek
Elżbieta Borkowska-Szuksta – młoda kobieta


Reżyseria:
Reżyserem filmu „Mistrz” jest Jerzy Antczak. Namówił on Janusza Warneckiego ponad 70-letniego artystę, heroicznie znoszącego swoje kalectwo, do zagrania roli, która przeszła do historii naszej telewizji. Właśnie w telewizji, we współpracy z Antczakiem, ten wybitny aktor stworzył u schyłku życia trzy wielkie kreacje („Milczenie morza” Vercorsa, „Głos” i „Mistrz” Zdzisława Skowrońskiego). W 1977 film Jerzego Antczaka „Noce i dnie” był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.


Scenariusz:

Autorem scenariusza do filmu „Mistrz” jest Zdzisław Skowroński, który napisał sztukę z myślą o aktorze Januszu Warneckim. Skowroński jest też scenarzystą m.in.: „Kopernika”, „Hrabiny Cosel”, „Ducha z Canterville”, „Hsitorii żółtej ciżemki” i „Kapelusza pana Anatola”.


Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Mistrz” jest Jan Janczewski. Jest też autorem zdjęć do seriali „Blisko, coraz bliżej”, „Hrabina Cosel” i „Barbara i Jan” oraz filmów „Wesela nie będzie”, „Dotknięcie nocy” i „Mąż swojej żony”.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Mistrz” miał premierę 7 października 1966 roku.

Czas trwania filmu:
Film „Mistrz” trwa 77 minut.

Nagrody i nominacje:
Film Jerzego Antczaka zdobył Prix Italia, z kolei „Mistrz” wystawiony w Teatrze Telewizji przyniósł twórcom m.in. nagrodę państwową I stopnia. Jury festiwalu, do dziś uznawanego za najpoważniejszą imprezę radiowo-telewizyjną w świecie, nagrodziło scenariusz i reżyserię. Recenzenci byli zgodni, że „Mistrz” w ogromnym stopniu zawdzięcza międzynarodowe laury Januszowi Warneckiemu.

Gdzie obejrzeć film „Mistrz”?
Cały film „Mistrz” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl