Lokatorka

„Lokatorka” (2021)

Polski dramat sensacyjny. Film opowiada historię inspirowaną życiem. To niewyjaśniona sprawa śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej. Dramat odsłania kurtynę, za którą chowa się „mafia reprywatyzacyjna”. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Opis filmu

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele spec grupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Kim była Jolanta Brzeska

Jolanta Brzeska była aktywistką społeczną, działaczką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Brała udział w demonstracjach organizowanych przez środowiska lokatorskie i udzielała porad lokatorom znajdującym się podobnej do niej sytuacji.
Jolanta Brzeska mieszkała w kamienicy przy ul. Nabielaka na warszawskim Mokotowie. Kamienicę przejęli tzw. czyściciele kamienic. Budynek dostał się w ręce Marka M., który wykupił prawo do roszczeń od spadkobierców przedwojennych właścicieli. Nowy właściciel podnosił czynsze i uprzykrzał życie mieszkańców. Groził eksmisjami.
Jolanta Brzeska nie dała się zastraszyć. Stanęła do walki z przebiegłym biznesmenem. Pisała skargi, organizowała protesty. Prowadziła też na własną rękę śledztwo ws. Poczynań Marka M.
1 marca 2011 r. Jolanta Brzeska wyszła w pośpiechu z domu. Już nie wróciła. W Lesie Kabackim znaleziono spalone zwłoki kobiety. Badania DNA wykazały, że było to ciało Jolanty Brzeskiej. Początkowo założono, że Jolanta Brzeska popełniła samobójstwo. Ustalono jednak, że do śmierci Jolanty Brzeskiej przyczyniły się osoby trzecie. Czyli doszło do morderstwa. W 2013 r. śledztwo umorzono z powodu braku podejrzanych.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Irena Melcer jako Anna Szerucka,
Jan Frycz jako pułkownik Jan,
Sławomira Łozińska jako Janina Markowska,
Andrzej Grabowski jako komendant Janeczek.

Kto jeszcze zagrał w filmie „Lokatorka”?

Barbara Jonak jako Marta Markowska
Krzysztof Stroiński jako Władysław Markowski
Piotr Głowacki jako administrator
Tomasz Sapryk jako Mariusz Rakowicz
Marcin Czarnik jako mecenas Andrzejewski
Jacek Lenartowicz jako Edward Kowalski
Leszek Lichota jako policjant
Marek Kalita jako komendant Zamorski
Jacek Król jako sierżant Jakubik
Adrian Zaremba jako Piontek
Krzysztof Tyniec jako sędzia Jerzy
Emilian Kamiński jako szef ruchu lokatorów
Tomasz Oświeciński jako Godula
Paweł Koślik jako Janusz Rzeźniczak, dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami
Elżbieta Jarosik jako prokurator Dorota Kobus
Kamil Nożyński

Reżyseria

Film sensacyjny „Lokatorka” wyreżyserował Michał Otłowski („Jeziorak”, „Diablo. Wyścig o wszystko”, „Diagnoza”.)

Scenariusz

Autorami scenariusza do filmu „Lokatorka” są Jacek Matecki i Tomasz Klimala.

Nagrody i nominacje

Film sensacyjny „Lokatorka” dostał jedną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Złote Lwy” : Najlepsza drugoplanowa rola kobieca – Sławomira Łozińska.

Data premiery i kraj produkcji

Polski dramat „Lokatorka” miał światową premierę 3 grudnia 2021 roku.

Czas trwania filmu

Film „Lokatorka” trwa 114 minut.

Gdzie obejrzeć film „Lokatorka”?
Cały film „Lokatorka” online oglądaj w vod.tvp.pl