List

„List” (2001)

Pierwszy pełnometrażowy film fabularny Denijala Hasanovica, urodzonego w 1969 roku w byłej Jugosławii, absolwenta łódzkiej filmówki, mieszkającego obecnie w Polsce.

Opis filmu

Metaforyczna opowieść o wędrówce małego chłopca przez zniszczoną wojną Bośnię. Bohater filmu, kilkuletni Ado, mieszka wraz z matką i młodszą siostrą w osadzie dla uchodźców. Jego najlepszy przyjaciel, Enes, stracił nogę podczas działań wojennych, porusza się o kulach. Chłopcy z sąsiedztwa, podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie, uwielbiają grać w piłkę. Pewnego razu dochodzi między grupką wyrostków do bójki. Pokłócili się o to, czy uznać gola strzelonego przez Enesa ręką. Niepełnosprawny chłopiec broni się i w trakcie szarpaniny jego kula zostaje złamana. W obawie przed domową awanturą Ado i Enes postanawiają szybko działać. Chcą napisać list do Organizacji Narodów Zjednoczonych z prośbą o pomoc w uzyskaniu nowej kuli. Wysłaniem korespondencji z poczty w pobliskiej Lipnicy ma zająć się Ado. Nikt nie chce go podwieźć, decyduje się więc wyruszyć w długą drogę sam, choć mama kazała mu pilnować siostry.

W rolach głównych występują:
Aldin Bakal jako Ado Stupal
Aldin Mrso jako Enes, przyjaciel Ado
Boro Stjepanovic jako Maho, sprzedawca obrazów
Zaim Muzaferija jako dziadek
Amina Begovic jako matka Enesa

Kto jeszcze zagrał w filmie „List”?
Dżehva Hadzic jako matka Ado
Fadila Bakal jako siostra Malika
Kenan Beslija jako Mesa
Mladen Ozimica jako przemytnik
Nermina Jusic jako Merima
Spasoje Simic jako właściciel knajpy
Milorad Daljevic jako pop
Fehim Kusundżija jako kupiec
Milan Sarcevic jako kupiec
Emir Hasan jako pastuch
Sulejman Milkunic jako muzyk

Reżyseria:
Reżyserem filmu „List” jest Denijal Hasanović („Catalina”)

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „List” napisał Denijal Hasanović.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Wynajmę pokój” jest Jacek Petrycki („Boisko bezdomnych”, „Poste restante”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”)

Data premiery i kraj produkcji:
Polski film „List” miał premierę 16 grudnia 2002 r.

Nagrody
Film „List” otrzymał wiele nagród. Ma na swoim koncie: Złote Grono w konkursie filmów telewizyjnych w Łagowie, nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej na festiwalu w Gdyni w 2001 r., Nagroda Specjalna Jury w Koszalinie, Grand Prix – Poznańskie Złote Koziołki za uniwersalną wymowę i czystość przekazu filmowego, Nagroda Jury Dziecięcego „Marcinek” w Poznaniu, Nagroda im. Andrzeja Munka (przyznawana przez PWSFTViT), Grand Prix w Płowdiw, nagroda specjalna na Festiwalu Filmowym dla Dzieci i Młodzieży w Moskwie. Scenariusz „Listu” został nagrodzony w konkursie PWSFTViT i Programu I.

Czas trwania filmu:
Film „List” trwa 48 minuty.

Gdzie obejrzeć film „List”?
Cały film „List” online oglądaj w vod.tvp.pl.