Księstwo

„Księstwo” (2011)
Rodzinna miejscowość stanowi dla Zbyszka symbol zła i wszystkiego tego, czego pragnie się wyzbyć ze swojego życia. Jednak, aby pozostać na piedestale, sam musi grać według nieczystych zasad...

Opis filmu

Mała miejscowość w województwie świętokrzyskim. Nie stroniący od alkoholu ojciec wpaja małemu Zbyszkowi, swojemu synowi, wiarę w ich książęce pochodzenie. Rozbudzone ambicje przyczyniają się do znienawidzenia przez Zbyszka prowincjonalnej atmosfery. Z upływem lat, chłopak coraz bardziej marzy, żeby wyrwać się do „wielkiego świata”. Początkowo jego szansą zdaje się być piłka nożna, jest bowiem najlepszym zawodnikiem lokalnej drużyny. Niestety, plan spala na panewce... Zbyszek jednak się nie poddaje. Postanawia wyrwać się z rodzinnej wioski „na indeks”. Zostaje studentem prawa. Niestety jego relacja z uczelnią, przypomina dramatyczny związek – jest jednym wielkim pasmem rozstań i powrotów, podsycanych ciągłymi sesjami poprawkowymi. Po zawaleniu egzaminu ostatniej szansy, Zbyszek wraca do rodzinnej wsi – wmawia wszystkim, że to tylko wakacyjna przerwa. Ojciec od wielu lat nie żyje, a matka samodzielnie zajmuje się gospodarstwem. Największą z jej życiowych pociech jest przeświadczenie, że synowi udało się osiągnąć sukces. Zbyszek początkowo czuje się wyalienowany, ale osobiste niepowodzenia sprawiają, że dzień po dniu zbliża się do mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości. Jak długo uda mu się ciągnąć tę mistyfikację i jakie będą jej konsekwencje?

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Rafał Zawierucha („Bogowie”, „Pewnego razu... w Hollywood”, „Miasto 44”) jako Zbigniew Pasternak,
Michał Anioł („Jestem mordercą”, „Rezerwat”, „Lalka”) jako Pasternak, ojciec Zbyszka,
Aldona Jankowska („Służby specjalne”, „Last Minute”, „Niewinne”) jako Pasternakowa, matka Zbyszka

Kto jeszcze zagrał w filmie „Księstwo”?

Jan Wojtyński jako Suchy,
Grzegorz Gromek jako Szefo,
Edward Kusztal jako Ubek,
Dorota Piasecka jako Jehówka,
Jacek Opolski jako Szymoński,
Jacek Grondowy jako Ajmsorry,
Henryk Gołębiewski jako Dudek,
Jan Kulczycki jako Sołtys,
Danuta Borsuk jako Sołtysowa,
Adam Kamień jako Psychoterapeuta,
Agnieszka Makowska jako Laura,
Magdalena Gnatowska jako Jankowska,
Szymon Kołodziej jako Mafia,
Robert Mazurkiewicz jako Weterynarz,
Grzegorz Sierzputowski jako Ksiądz,
Agnieszka Peplińska,
Karolina Ficht,
Bogusław Parchimowicz

Reżyseria

Reżyserem filmu „Księstwo” jest Andrzej Barański, autor produkcji „Parę osób, mały czas”, „Nad rzeką, której nie ma” i „Kobieta z prowincji”. Barański został nagrodzony Orłem, Platynowym Lwem, wielokrotnie Nagrodą Specjalną plebiscytu Złote Lwy, a także Brązowym Lajkonikiem, Syrenką Warszawską oraz statuetką FIPRESCI.

Scenariusz

Autorem scenariusza do dramatu „Księstwo” jest reżyser filmu, Andrzej Barański.

Data premiery i kraj produkcji

Dramat „Księstwo” został wyprodukowany w Polsce, a jego oficjalna premiera odbyła się 9 czerwca 2011 roku, podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zdjęcia

Za zdjęcia do polskiego filmu „Księstwo” odpowiada Jacek Petrycki, znany z produkcji „Boisko bezdomnych”, „Poste restante” i „Podróż ku słońcu”. Operator jest laureatem nagrody BAFTA, Discovery Networks Central Europe, Złotej Żaby, Brązowego Smoka oraz Złotej Kamery.

Tytuł angielski

„Heritage”

Czas trwania filmu

Film „Księstwo” trwa 115 minut.Dramat „Księstwo” zrealizowany został na motywach autobiograficznych powieści Zbigniewa Masternaka: „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” i „Scyzoryk”.

Nagrody i nominacje

Film „Księstwo” był w 2012 roku nominowany do pięciu statuetek Złotej Kaczki oraz do Kryształowego Globusa. Brał również udział w konkursie Nowe Filmy Polskie festiwalu Nowe Horyzonty.

Gdzie obejrzeć film „Księstwo”?

Cały film „Księstwo” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.