Krótki dzień pracy

„Krótki dzień pracy” (1981)
Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film Krzysztofa Kieślowskiego, zrealizowany na
podstawie reportażu Hanny Krall. Obraz łączy w sobie archiwalne materiały dokumentalne z fabularyzowaną relacją z jednego dnia „radomskich wypadków” 1976 roku. W następstwie tych dramatycznych wydarzeń zaczęła się tworzyć „Solidarność”.

Opis filmu
Akcja filmu rozgrywa się w ciągu zaledwie kilku godzin. Obserwujemy rozterki partyjnego dygnitarza, który – próbując uspokoić wzburzonych robotników i zażegnać niebezpieczeństwo – dzwoni po instrukcje do swoich zwierzchników w Warszawie, a także spotyka się ze swoimi podwładnymi i działaczami. Powodem wystąpienia zdeterminowanych robotników było przemówienie premiera, w którym zapowiedział on podwyżkę cen mięsa i jego przetworów średnio o 69 procent. 25 czerwca 1976 r., nazajutrz po ogłoszeniu drastycznych podwyżek, do I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR dzwoni dyżurny, meldując o niepokojach w zakładach metalowych. Pierwsza zmiana nie przystępuje do pracy, trwają gorące dyskusje całej załogi. Najpierw ludzie wychodzą na dziedziniec, potem przed bramę fabryki. Wkrótce ruszają w kierunku gmachu komitetu. W drodze dołączają do nich robotnicy z innych miejscowych zakładów pracy.

Kiedy tłum demonstrantów dociera przed gmach, I sekretarz próbuje przemówić robotnikom do rozsądku i załatwić sprawę polubownie. Agresja tłumu jednak narasta. Nie ma już mowy o prowodyrach i wybrykach chuligańskich, strajkuje cała klasa robotnicza. Wreszcie przyparty do muru I sekretarz KW obiecuje, że skontaktuje się z Warszawą w sprawie cofnięcia decyzji o podwyżkach cen mięsa. Wykonany telefon nie uspokaja jednak rozgniewanego tłumu. Strajkujący, których liczba rośnie, żądają natychmiastowej odpowiedzi. Sytuacja zaczyna powoli wymykać się spod kontroli. Wzburzony tłum podpala samochody, demoluje budynki, niszczy transparenty z propagandowymi hasłami. Do akcji wkracza milicja. Dokonuje pierwszych aresztowań, a co bardziej gorliwi funkcjonariusze przemawiają opornym do rozsądku pałami.
„Krótki dzień pracy” I sekretarza został ukazany na tle strajku robotników, którzy żądają godziwych warunków życia. W krótkich sekwencjach twórcy filmu przedstawili również późniejsze losy kilku strajkujących, wyłowionych z anonimowego tłumu. 

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Wacław Ulewicz jako I sekretarz KW w Radomiu
Lech Grzmociński jako komendant wojewódzki MO
Tadeusz Bartosik jako członek egzekutywy KW w Radomiu
Elżbieta Kijowska jako sekretarka I sekretarza

Kto jeszcze zagrał w filmie „Krótki dzień pracy”?
Marek Kępiński – jako szef kancelarii KW w Radomiu
Paweł Nowisz – jako Henio, kierowca I sekretarza
Wojciech Pilarski – jako sędzia

Reżyseria
Reżyserem filmu „Krótki dzień pracy” jest Krzysztof Kieślowski („Dekalog”, cykl „Trzy kolory”, „Przypadek”, „Podwójne życie Weroniki”).

Scenariusz
Scenariusz do filmu napisali Krzysztof Kieślowski i Hanna Krall, na podstawie jej reportażu „Widok z okna na pierwszym piętrze”.

Data premiery i kraj produkcji
Wyprodukowany w 1981 r. film „Krótki dzień pracy” miał premierę w 1996 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Krótki dzień pracy” zrobił Krzysztof Pakulski.

Muzyka
Muzykę do filmu „Krótki dzień pracy” stworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Czas trwania filmu
Film „Krótki dzień pracy” trwa 73 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Krótki dzień pracy”?
Cały film „Krótki dzień pracy” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.