Jutro idziemy do kina

„Jutro idziemy do kina” (2007)Jakub Wesołowski, Mateusz Damięcki i Antoni Pawlicki w przejmującej i pięknej opowieści o losach młodych bohaterów kampanii wrześniowej 1939 roku, którzy urodzili się już w odrodzonej Polsce. Twórcy filmu sportretowali pokolenie ludzi, których II wojna światowa zaskoczyła u progu ich dorosłości.

Opis filmu
Jest lato 1938 roku. Andrzej Skowroński, Jerzy Bolesławski i Piotr Dołowy właśnie skończyli warszawskie gimnazjum i jako świeżo upieczeni maturzyści wkroczyli w dorosłość. Rozsadza ich energia i radość, snują rozległe plany na przyszłość i oczywiście marzą o wielkiej miłości.

Pewny siebie i wygadany Jurek wybiera się na studia, ale jeszcze nie wybrał kierunku. Żeby trochę odwlec ostateczną decyzję, postanawia wstąpić do szkoły podchorążych. Rodzinne tradycje wojskowe zamierza kontynuować twardy, trochę chmurny Andrzej, który zgłasza się do pułku kawalerii. Z kolei Piotr to nieśmiały okularnik, który z powodu wrodzonej wady serca zostaje odrzucony przez komisję wojskową i rozpoczyna studia medyczne.

Mija rok. Latem 1939 r. atmosfera polityczna w kraju staje się coraz bardziej napięta. Mówi się o wojnie, choć nikt nie dopuszcza do siebie myśli, że może ona wybuchnąć...

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Mateusz Damięcki („Przedwiośnie”, „Nie kłam kochanie”, „Miłość jest wszystkim”) jako Andrzej Skowroński,

Antoni Pawlicki („Katyń”, „Ostatnia akcja”, „Legiony”) jako Piotr Dołowy,

Jakub Wesołowski („Czas honoru”, „1920. Wojna i miłość”, „Tajemnica Westerplatte”) jako Jerzy Bolesławski,

Kto jeszcze zagrał w filmie „Jutro idziemy do kina”?
Anna Gzyra – Krysia Włosowska
Grażyna Szapołowska – matka Krysi
Olgierd Łukaszewicz – ojciec Krysi
Sylwia Oksiuta-Warmus – prostytutka
Julia Pietrucha – Zosia Paluch
Maria Niklińska – Basia
Marta Ścisłowicz – Ania, córka starosty
Krzysztof Banaszyk – porucznik Zaborowski
Krzysztof Stelmaszyk – starosta, ojciec Ani
Katarzyna Gniewkowska – matka Bolesławskiego

Reżyseria
Reżyserem filmu „Jutro idziemy do kina” jest Michał Kwieciński („Biała sukienka”, „Statyści”, „Miłość jest wszystkim”). W 1998 został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za reżyserię spektaklu „Krawiec” Sławomira Mrożka. W 2008 jako producent „Katynia” otrzymał Polską Nagrodę Filmową. Wyróżniony także Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Wiktorem.

Scenariusz
Scenarzystą filmu „Jutro idziemy do kina” jest Jerzy Stefan Stawiński („Pułkownik Kwiatkowski”, „Obywatel Piszczyk”, „Akcja pod Arsenałem”), który zaczerpnął wiele wątków z własnej biografii, oraz z doświadczeń znajomych i krewnych. Jak twierdził, każdy z bohaterów filmu, ma pewne jego rysy i doświadcza tego, co on sam przeżył. W 2010 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia. Wyróżniony też Złotym Medalem Gloria Artis.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film „Jutro idziemy do kina” miał premierę 1 września 2007 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Jutro idziemy do kina” jest Piotr Wojtowicz („Ojciec Mateusz”, „Różyczka”, „Czas honoru”).

Czas trwania filmu
Film „Jutro idziemy do kina” trwa 101 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Jutro idziemy do kina” otrzymał nagrody podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Nagroda za scenografię - Magdalena Dipont, Nagroda za kostiumy - Magdalena Biedrzycka, Andrzej Szenajch, Specjalna Nagroda Aktorska - Julia Pietrucha, Nagroda Rady Programowej TVP. Film otrzymał też Złotą Magnolię podczas Shanghai Television Festival.

Gdzie obejrzeć film „Jutro idziemy do kina?”?

Cały film „Jutro idziemy do kina” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.