Inferno
„Inferno” (2000)
Świetnie przyjęty debiut fabularny Macieja Pieprzycy („Chce się żyć”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”). Film zrealizowanego przez Telewizję Polską we współpracy ze Studiem im. Karola Irzykowskiego w cyklu debiutów fabularnych młodych reżyserów „Pokolenie 2000”. Inspiracją dla powstanie scenariusza było autentyczne wydarzenie, bulwersujące morderstwo, do którego doszło w liceum. Ofiarą dwóch koleżanek padła maturzystka. Pieprzyca rekonstruuje wydarzenia, które doprowadziły do tragedii. Opowiada o licealistach i świecie, w którym zostali sami, bo nikt, ani rodzice, ani nauczyciele nie ma dla nich czasu. Tytuł filmu nawiązuje do jednej z części „Boskiej komedii” Dantego. W jednej z początkowych scen filmu siostra prowadząca lekcję religii cytuje św. Augustyna i mówi, że piekło to nie płomienie, ale to miejsce, w którym człowiek znajduje się poza granicami rozsądku.
Opis filmu:
Trzy przyjaciółki – Ania, Inga i Xena – są nierozłączne. Przyjaźnią się, choć są diametralnie różne i żyją w bardzo odmiennych warunkach. Inga marzy o aktorskiej sławie, Xena pasjonuje się malarstwem i chce dostać się do Akademii Sztuk Pięknych, a Anka chce studiować zarządzanie i marketing i zostać bizneswoman. Wszystkie ich plany i ambicje legną w gruzach podczas jednej szkolnej zabawy – balu maturalnego. Powoli na ich przyjaźni pojawiają się rysy. Matura, a ściślej dzień balu maturalnego, staje się przełomem w życiu coraz bardziej skłóconej trójki. Po pięknie odtańczonym polonezie rozwija się zabawa, której uczestnicy stopniowo tracą rozsądek. W labiryncie szkolnych korytarzy, w narastającym gwarze i podnieceniu, dochodzi do zbrodni.
Obsada filmu:
Główne role w filmie „Inferno” zagrali:
Monika Kwiatkowska („Złotopolscy”, „Dom”, „Moja Angelia”, „Na Wspólnej”, „Układ zamknięty”, „Miasto 44) jako Basia „Xena”.
Katarzyna Bujakiewicz („Magda M”, „Na dobre i na złe”, „Listy do M”, „Ojciec Mateusz ”, „Planeta Singli”) jako Inga „Inez”.
Barbara Kurzaj („Król”, „Barwy szczęścia”, „Maryjki”, „Jeziorak”, „Pod Mocnym Aniołem” jako Anka
Kto jeszcze wystąpił w filmie „Inferno”?
Rafał Cieszyński jako „Piękniś”, chłopak Anki
Bartłomiej Bobrowski jako „Łysy”
Łukasz Garlicki jako Bogdan „Bodzio”
Rafał Maćkowiak jako „Wytatuowany”
Robert Czebotar jako nauczyciel wychowawca
Jolanta Łagodzińska jako zakonnica
Maria Mamona jako matka „Xeny”
Jacek Bursztynowicz jako ojciec „Xeny”
Reżyseria:
Film „Inferno” wyreżyserował Maciej Pieprzyca („Barbórka”, „Drzazgi”, „Chce się żyć”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Jestem mordercą”).
Scenariusz:
Scenariusz filmu „Krok” napisał jego reżyser, Maciej Pieprzyca razem z Bartoszem Kurowskim („Majka”, „Naznaczony”, „Drzazgi”).
Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Inferno” jest Marek Traskowski („Drzazgi”, „Barbórka”, „Komisarz Alex”, „Wyzwanie”).
Data premiery i kraj produkcji:
Premiera polskiego filmu pt. „Inferno” odbyła się w 4 czerwca 2001 r.
Nagrody
Film „Inferno” dostał m.in. nagrodę „Złotego Debiutu” na Cierlickim Lecie Filmowym oraz na festiwalu Avanca Specjalne Wyróżnienie Jury oraz nagrodę za najlepszą rolę żeńską dla Moniki Kwiatkowskiej.
Czas trwania filmu:
Film „Inferno” trwa 61 minuty.
Gdzie obejrzeć film „Inferno”?
Cały film „Inferno” online oglądaj na vod.tvp.pl.