Hydrozagadka

Hydrozagadka (1970)

Znakomita, szalona komedia, w groteskowy sposób nawiązująca do amerykańskich komiksów i filmów o superbohaterach, którzy ratują świat. Był to pierwszy w Polsce tzw. film kampowy. Reżyser i scenarzysta Andrzej Kondratiuk demonstracyjnie podkreśla sztuczność i kiczowatość historii, którą opowiadał, na poziomie fabuły, formy i dialogów. Reżyser przyznawał po latach, że „Hydrozagadka” miała być totalną kpiną, czystą i bezpretensjonalną zabawą.

Opis filmu:

Bohaterem jest polski odpowiednik Supermana – superbohater As (Jerzy Nowak), natomiast podstawową zasadą organizującą film jest absurd. Kondratiuk wykpił amerykańską i polską rzeczywistość początku lat siedemdziesiątych. Główny bohater, choć tak jak pozostałe postaci zachowuje się absurdalnie, przewrotnie stoi na straży „pozytywnych wartości” i wypowiada kwestie typu: „Alkohol to największa trucizna” czy „Najważniejsze są przepisy BHP, zwłaszcza na kolei”.

Akcja filmu rozgrywa się podczas bardzo gorącego lata. W Warszawie zaczynają dziać się dziwne rzeczy w mieszkaniach nie ma wody, a w Wiśle znaleziono radioaktywną i w dodatku ugotowaną rybę. Sprawcą całego zamieszania jest doktor Plama (Zdzisław Maklakiewicz), „bezwzględnie inteligentny” czarny charakter, który prowadzi tajemnicze interesy z maharadżą pustynnego Kaburu (Roman Kłosowski). Złoczyńca ma misterny plan, ale na przeszkodzie stanie mu niezłomny i niezwyciężony As.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Józef Nowak („Celuloza”, „Pod gwiazdą frygijską”, „Profesor przy drodze”, „Wiosna, panie sierżancie”) jako Jan Walczak/Superbohater As
Wiesław Michnikowski („Gangsterzy i filantropi”, „Arszenik i stare koronki”, „Seksmisja”, „Skutki noszenia kapelusza w maju”) jako Profesor Milczarek
Roman Kłosowski („Rzeczpospolita babska”, „Ewa chce spać”, „Zamach”, „Czy jest tu panna na wydaniu”, „40-latek”, „Big Bang”) jako Książę maharadża Kaburu
Zdzisław Maklakiewicz („Prawo i pięść”, „Wakacje z duchami”, „Rejs”, „Wniebowzięci”, „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”, „Karino”) jako Doktor Plama
Iga Cembrzyńska („Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Stawka większa niż życie”, „Krzyk”, „Big Bang”, „Wrzeciono czasu”) jako Kelnerka w lokalu „Pod Złotym Leszczem”

Kto jeszcze zagrał w filmie „Hydrozagadka”?
Ewa Szykulska – Panna Jola
Wiesław Gołas – Taksówkarz
Franciszek Pieczka – Marynarz
Jerzy Turek – Dróżnik
Tadeusz Plutecki – Pan Jurek, brunet z samochodem

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Hydrozagadka” jest Andrzej Kondratiuk – autor takich produkcji jak „Wniebowięci” (1973), „Gwiezdny pył” (1982), „Cztery pory roku” (1984), „Big Bang” (1986) i „Wrzeciono czasu” (1995).

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Hydrozagadka” jest dziełem reżysera Andrzeja Kondratiuka. Współtwórcą scenariusza jest Andrzej Bonarski.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Hydrozagadka” miał premierę 30 kwietnia 1971 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Hydrozagadka” jest Zygmunt Samosiuk. Był on autorem zdjęć m.in. do „Polowania na muchy” (1969), „Dzięcioła” (1970), „Dziejów grzechu” (1975) i „Golema” (1979).

Czas trwania filmu:
Film „Hydrozagadka” trwa 70 minut.

Gdzie obejrzeć film „Hydrozagadka”?
Cały film „Hydrozagadka” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl