G.I. Jane

„G.I.Jane” (1997)

Amerykański film z 1997 roku w reżyserii Ridleya Scotta, który zasłynął jako twórca serii „Obcy”, a także takich produkcji jak „Gladiator”, „Hannibal”, „Thelma i Louise”, „Helikopter w ogniu”, „American Gangster” czy „Marsjanin”. Był czterokrotnie nominowany do Oscara i Złotego Globu oraz jest laureatem Złotej Palmy w Cannes. W roli głównej wystąpiła Demi Moore.

Opis filmu
Historia młodej, ambitnej i pewnej siebie kobiety Jordan O'Neil (Demi Moore), która za wszelką cenę pragnie udowodnić siłę płci pięknej w równie odpowiedzialnych i trudnych zadaniach wykonywanych przez mężczyzn.

Porucznik Jordan O'Neil, jak większość kobiet, które służą w amerykańskiej armii, tkwi za biurkiem i może tylko marzyć o prawdziwej karierze wojskowej. Szczęście się do niej uśmiecha, gdy ambitna senator z Teksasu, Lillian DeHaven, postanawia zdemaskować seksistowskie praktyki w armii i dowieść, że kobiety mogą być równie dobrymi żołnierzami, jeśli tylko dostaną szansę wykazania się. Rozpoczyna kampanię o umożliwienie im służby w elitarnej formacji komandosów Navy Seals, utworzonej z inicjatywy prezydenta Kennedy'ego do zwalczania terroryzmu. Porucznik O'Neil jest pierwszą kobietą, która mimo niechętnego stanowiska Pentagonu, ale za to z poparciem pani senator, dostaje zgodę na wstąpienie do tej formacji.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Demi Moore („Uwierz w ducha”, „Striptiz”, „Niemoralna propozycja”) jako Kapitan Jordan O'Neil
Viggo Mortensen („Green Book”, „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, „Droga”) jako Sierżant John Urgayle

Kto jeszcze zagrał w filmie „G.I.Jane”?
Anne Bancroft
Jason Beghe
Scott Wilson
Licinda Jenney
Morris Chestnut
Josh Hopkins

Reżyseria
Ridley Scott to reżyser, który dzięki realizacji tak doskonałych filmów jak: „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo”, „Łowca androidów”, „Helikopter w ogniu”, czy „Gladiator” zapewnił sobie trwałą i wysoką pozycję wśród twórców światowej kinematografii.

Scenariusz
Scenariusz do filmu stworzył David Twohy – amerykański scenarzysta, który jest znany z takich filmów, jak: „Ścigany”, „Kroniki Riddicka”, „Wodny świat”.

Data premiery i kraj produkcji
Film fabularny „G.I.Jane” został wyprodukowany w USA w 1997 roku.

Muzyka
Muzyka do filmu została stworzona przez Trevora Jonesa – cenionego kompozytora, znanego z takich filmów jak „Notting Hill” czy „Ja, robot”.

Tytuł angielski
„G.I.Jane”

Czas trwania filmu
Film sensacyjny „G.I.Jane” trwa ok. 120 minut.

Nagrody i nominacje
Film otrzymał nominację do Złotej Szpuli w 1998 roku (nagroda Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów Dźwięku) za najlepszy montaż dźwięku w filmie zagranicznym.

Gdzie obejrzeć film „G.I.Jane”?
Cały film „G.I.Jane” online oglądaj w vod.tvp.pl.