Frantz

„Frantz” (2016)

Stylowy, czarny kryminał z elementami romansu. Reżyser filmu François Ozon („8 kobiet”, „Basen”) do głównych ról zaangażował Pierre’a Niney’a („Yves Saint Laurent”) i Paulę Beer („Dyplomacja”).

Opis filmu
W 1919 roku w małym miasteczku Quedlinburg młoda Niemka, Anna, wciąż nie może się pogodzić ze śmiercią narzeczonego, Frantza Hoffmeistera, który poległ podczas Wielkiej Wojny. Pewnego dnia nad grobem ukochanego spotyka Francuza, Adriena Rivoire. Mężczyzna podaje się za przyjaciela Frantza i tłumaczy, że przyjechał, by złożyć mu hołd. W miarę upływu czasu między młodymi ludźmi zaczyna rodzić się uczucie.

Obsada
W rolach głównych występują:
Pierre Niney („Yves Saint Laurent”, „Lubię patrzeć na dziewczyny”, „Miłość po francusku”, „Odyseja”, „Inny świat”) jako Adrien Rivoire
Paula Beer („Undine”, „Wilcze echa”, „Obrazy bez autora”, „Mroczna dolina”, „Dyplomacja”) jako Anna

Kto jeszcze zagrał w filmie „Frantz”?
Ernst Stötzner jako Doktor Hans Hoffmeister
Marie Gruber jako Magda Hoffmeister
Johann von Bülow jako Kreutz
Anton von Lucke jako Frantz Hoffmeister
Cyrielle Clair jako Matka Adriena
Alice de Lencquesaing jako Fanny
Axel Wandtke
Rainer Egger
Rainer Silberschneider

Reżyseria
Reżyserem filmu „Frantz” jest François Ozon („U niej w domu”, „Młoda i piękna”, „8 kobiet”, „Czas, który pozostał”), zwycięzca Srebrnego Niedźwiedzia, nagrody Teddy i nagrody czytelników „Berliner Morgenpost” na BERLINALE. Za film „Żona doskonała” został nominowany do nagrody BAFTA.

Scenariusz
Scenariusz do dramatu „Frantz” napisał reżyser François Ozon przy współpracy z Lydią Bigard, która zawodowo zajmuje się nadzorem scenariuszy.

Data premiery i kraj produkcji
Premiera francusko-niemieckiego filmu „Frantz” odbyła się 3 września 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Zdjęcia
Zdjęcia do produkcji „Frantz” stworzył Pascal Marti („Roberto Succo”, „Zakochany Paryż”, „Młoda i piękna”), za które otrzymał Cezara.

Czas trwania
„Frantz” trwa 117 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Frantz” otrzymał Cezara w kategorii najlepsze zdjęcia oraz sześć innych nagród i 35 nominacji.

Gdzie obejrzeć film „Frantz”?
Cały film „Frantz” online oglądaj w vod.tvp.pl