Fale

„Fale” (2016)

Film Grzegorza Zaricznego, laureata Grand Jury Prize na Festiwalu Filmowym Sundance w 2013 roku za krótkometrażowy „Gwizdek”, który powstał w Studiu Munka. Dramat „Fale” był prezentowany w 2016 roku w konkursach głównych na festiwalach w Karlowych Warach i w Gdyni. W 2015 r. reżyser zrobił film dokumentalny pt. „Love, Love” o młodej dziewczynie z Nowej Huty, Kasi Kopeć, która ma w życiu pod górkę i stara się ze wszystkich sił, żeby zostać fryzjerką. Potem Zariczny, zainspirowany jej historią, napisał scenariusz filmu fabularnego, do którego zaprosił Kasię i jeszcze jedną debiutantkę, Anię. Akcja filmu rozgrywa się w Nowej Hucie.

Opis filmu

Poruszająca opowieść o wielkiej przyjaźni, która pozwala snuć marzenia. Ania i Kasia to nastolatki pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin. Nie mają żadnych szans na lepsze życie i lepszą przyszłość, ale za to mają marzenia. Siedemnastolatki mieszkają w Nowej Hucie i tu odbywają praktyki w niewielkim zakładzie fryzjerskim. Myślą o zawodowym fryzjerstwie, jednak droga do sukcesu jest ciężka i daleka. Trzeba zmierzyć się z różnymi problemami, podjąć wiele trudnych życiowych decyzji, co z kolei rodzi konflikty.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Anna Kęsek jako Ania

Katarzyna Kopeć jako Kasia

Tomasz Schimscheiner („Ile waży koń trojański”, „Nad życie”, „Rojst”) jako tata Ani

Jolanta Olszewska („Rewers”, „Pułapka”, „Wrota Europy”) jako mama Ani


Kto jeszcze zagrał w filmie „Fale”?

Edyta Torhan – Szefowa
Daniel Furmaniak – Piotrek
Beata Schimscheiner – Matka Kasi
Artur Krajewski – Ojciec Kasi
Krystyna Włościak – Egzaminatorka
Ewelina Starejki – Kasjerka


Reżyseria

Grzegorz Zariczny polski reżyser, który jest znany z takich filmów, jak: „Gwizdek”, „Marysina polana”, „Love, Love”. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także kurs dokumentalny w Szkole Wajdy, realizując tam swój debiut dokumentalny „Marysina Polana” (2010), wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą.

Jest autorem etiudy fabularnej „Nasza zima zła” (2012, Nagroda Specjalna w Konkursie Młodego Kina FPFF w Gdyni) i filmu dokumentalnego „Gwizdek” (2012), za który został nagrodzony Nagrodą Główną Jury podczas Festiwalu Filmowego Sundance. Jego debiut fabularny „Fale” (2016) prezentowany był w polskich kinach oraz na wielu festiwalach filmowych.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Fale” został wyprodukowany w Polsce w 2016 roku. Premiera filmu odbyła się w 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w Czechach.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Fala” przygotowała Weronika Bilska, operatorka jest znana z takich filmów, jak „Więzi”, „Brzydkie słowa”, „Każdy ma swoje lato”. Laureatka nagrody Złota Kijanka.

Tytuł angielski

„Waves”

Czas trwania filmu

Film „Fale” trwa 74 minuty.

Nagrody i nominacje

Film „Fale” otrzymał wiele nominacji, m.in. do Złotych Lwów, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w 2016 roku oraz podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2017 roku.

Gdzie obejrzeć film „Fale”?

Cały film „Fale” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl