Dziewczyny do wzięcia

Dziewczyny do wzięcia (1972)

Zrealizowany przez Janusza Kondratiuka w konwencji wczesnych filmów Miloša Formana komediodramat – jeden z dziesięciu najlepszych, zdaniem telewidzów, filmów telewizyjnych wybranych w plebiscycie zorganizowanym z okazji pięćdziesięciolecia Telewizji Polskiej. Autorem muzyki jest Czesław Niemen.

Opis filmu:

Pewnej soboty do Warszawy z podstołecznej wsi przybywają Ewa, Pucia i Mała – trzy panny marzące o poznaniu statecznego mężczyzny, przyszłego męża. Są nieładne i bezbarwne, tandetnie ubrane, ale im wydaje się, że są niezwykle atrakcyjne. W kawiarni dają się poderwać dwóm panom z miasta, przedstawiającym się jako „inżynier” i „magister”.
Skrępowani, mieszkający prawdopodobnie w hotelu robotniczym mężczyźni nie mają pomysłu, dokąd zabrać dziewczyny. Męski honor ratuje znajomy kelner, który zaprasza całe towarzystwo do swego mieszkania. Wracając do domu, dziewczyny udają przed sobą zadowolone. Za tydzień znów przyjadą do Warszawy szukać ciekawszych i zaradniejszych chłopaków.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Ewa Szykulska („Leśniczówka”, „Plebania”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Pan Samochodzik i Templariusze”, „Va Bank”, „Seksmisja”, „Ludzie normalni”) jako Dziewczyna pracująca na poczcie
Ewa Pielach („Wniebowzięci”, „Filip z Konopi”, „Czym jest tu panna na wydaniu”) jako Pućka
Regina Regulska („Wniebowzięci”, „Jej portret”, „Głowy pełne gwiazd”, „Czy jest tu panna na wydaniu”) jako Dziewczyna, która nie lubi kremu
Zbigniew Buczkowski („Barwy szczęścia”, „Hela w opałach”, „Złote runo”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Dom”, „Jest jak jest”, „Lombard. Życie pod zastaw”) jako Kelner

Kto jeszcze zagrał w filmie „Dziewczyny do wzięcia”?
Jan Stawarz jako „Inżynier”
Jan Mateusz Nowakowski jako „Magister”
Iga Cembrzyńska jako Ona sama
Jadwiga Chojnacka jako Bileterka w teatrze
Jan Himilsbach jako Kelner
Stanisław Mikulski jako On sam
Małgorzata Niemiec jako Kelnerka

Reżyseria:
Reżyserem i scenarzystą filmu „Dziewczyny do wzięcia” jest Janusz Kondratiuk („Jak pies z kotem”, „Złote runo”, „Głos”, „Jedenaste przykazanie”, „Niedziela Barabasza”, „Czy jest tu panna na wydaniu”.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Dziewczyny do wzięcia” jest Tomasz Pyda. Ma on w swoim dorobku także m.in. filmy: „Noc w wielkim mieście”, „Padalce”, „Pies”, „Chłopcy z ulicy Brzozowej” i „Egzamin”.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Dziewczyny do wzięcia” miał premierę 29 sierpnia 1972 roku.

Czas trwania filmu:
Film „Dziewczyny do wzięcia” trwa 45 minut.

Nagrody i nominacje:
W 1972 roku film dostał nagrodę Złoty Ekran, przyznawaną przez pismo „Ekran”. W 1973 roku Janusz Kondratiuk otrzymał na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Fil” nagrodę Jantar za film telewizyjny.

Gdzie obejrzeć film „Dziewczyny do wzięcia”?
Cały film „Dziewczyny do wzięcia” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl