Dziennik zakrapiany rumem

„Dziennik zakrapiany rumem” (2010 )

Rewelacyjny Johnny Depp w adaptacji autobiograficznej powieści Huntera S. Thompsona zatytułowanej „Dzienniki rumowe”. Za kamerą stanął Bruce Robinson, zdobywca nagrody BAFTA za scenariusz do filmu „Pola śmierci” Rolanda Joffe. Gorące rytmy, karaibskie słońce i rum to wybuchowa mieszanka!

Opis filmu
Film „Dziennik zakrapiany rumem” rozgrywa się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Johnny Depp wciela się rolę dziennikarza Paula Kempa. Ten ma już dosyć wielkomiejskiego hałasu i stylu życia Nowego Jorku, więc postanawia przenieść się na rajską wyspę Puerto Rico. Tam zaczyna pracować dla lokalnej gazety prowadzonej przez zmęczonego życiem redaktora Lottermana.

Na wyspie Paul poznaje piękną i zmysłową Chenault, która okazuje się narzeczoną skorumpowanego biznesmena Sandersona (Aaron Eckhart). Amerykanin planuje nielegalne wybudowanie sieci hoteli w dziewiczych rejonach wyspy.

Uwikłany przez Sandersona w zagmatwaną intrygę Paul staje przed ciężkim wyborem: ratować gazetę, od czego zależy jego dziennikarska przyszłość, czy poświęcić niezależność dla pieniędzy i uczucia do pięknej Chenault.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Johnny Depp („Piraci z Karaibów”, „Edward Nożycoręki”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”) jako Paul Kemp,
Aaron Eckhart („Olimp w ogniu”, „Sully”, „Mroczny rycerz”) jako Sanderson,
Amber Heard („Aquaman”, „Liga Sprawiedliwości”, „Dziewczyna z portretu”) jako Chenault,

Kto jeszcze zagrał w filmie „Dziennik zakrapiany rumem”?
Michael Rispoli – Bob Sala
Richard Jenkins – Lotterman
Giovanni Ribisi – Moburg
Amaury Nolasco – Segarra
Marshall Bell – Donovan
Bill Smitrovich – Pan Zimburger
Julian Holloway – Wolsley

Reżyseria
Reżyserem filmu „Dziennik zakrapiany rumem” jest Bruce Robinson („Jennifer 8”, „Jak zrobić karierę w reklamie”, „Withnail i ja”). To ponadto scenarzysta, powieściopisarz i aktor, laureat nagrody BAFTA (1985) za najlepszy scenariusz – adaptację dramatu wojennego „Pola śmierci”. Za ten film otrzymał także nominację do Oscara i Złotego Globu.

Scenariusz
Autorem scenariusza do filmu „Dziennik zakrapiany rumem” jest jego reżyser Bruce Robinson („W moich snach”, „Projekt Manhattan”, „Pola śmierci”).

Data premiery i kraj produkcji
Amerykański film „Dziennik zakrapiany rumem” światową premierę miał 28 października 2011 roku. W Polsce premiera miała miejsce 30 grudnia 2011 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Dziennik zakrapiany rumem” jest Dariusz Wolski, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej („Piraci z Karaibów”, „Marsjanin”, „Alicja w krainie czarów”). W 2021 roku był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata”.

Tytuł angielski
„The Rum Diary”

Adaptacje
Komediodramat „Dziennik zakrapiany rumem” jest adaptacją autobiograficznej powieści Huntera S. Thompsona „Dzienniki rumowe”.

Czas trwania filmu
Film „Dziennik zakrapiany rumem” trwa 120 minut.

Gdzie obejrzeć film „Dziennik zakrapiany rumem”?

Cały film „Dziennik zakrapiany rumem” oglądaj online w vod.tvp.pl.