Cześć, Tereska
„Cześć, Tereska” (2001)
Film w reżyserii Roberta Glińskiego zdobył liczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej w tym za najlepszy film i nagrodę publiczności. Orły otrzymali również reżyser Robert Gliński, scenarzysta Jacek Wyszomirski i za najlepszą rolę męską – Zbigniew Zamachowski. Obraz zdobył też trzy wyróżnienia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Specjalna na MFF w Karlovych Varach.
Opis filmu
Pochodząca z ubogiej rodziny nastolatka doznaje kolejnych upokorzeń ze strony otoczenia. Jej rodzice są przeciętni: ojciec policjant czasem zagląda do kieliszka, matka biega do kościoła, w mieszkaniu stale gra telewizor. Tereska rozpoczyna naukę w szkole krawieckiej, chce zostać projektantką mody. Dziewczyna czuje się bardzo samotna, strzępy ciepła odnajduje w dziwnej przyjaźni z kalekim portierem…
Obsada filmu
W rolach głównych występują:
Aleksandra Gietner jako Tereska
Karolina Sobczak („PitBull”) jako Renata
Zbigniew Zamachowski („Zawrócony”, „Zmróż oczy”, „Zieja”) jako Edzio
Kto jeszcze zagrał w filmie „Cześć, Tereska”?
Krzysztof Kiersznowski – Stasiek, ojciec Tereski
Małgorzata Rożniatowska – Matka Tereski
Violetta Arlak – Pani Jola, nauczycielka w szkole krawieckiej
Elżbieta Kijowska – Dyrektorka szkoły krawieckiej
Sławomir Orzechowski – Sąsiad Kucharski
Reżyseria
Reżyserem filmu jest Robert Gliński. W 1983 r. Gliński zadebiutował jako twórca (reżyser i scenarzysta) czarno-białego filmu fabularnego „Niedzielne igraszki”. Film zdobył uznanie krytyki i publiczności. Posypały się liczne wyróżnienia na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Nagroda Publiczności na Konfrontacjach Filmowych „Młodzi za i przed kamerą”, Wawrzyn tygodnika „Radar” za umiejętność kreowania rzeczywistości, Nagroda Dziennikarzy na FPFF w Gdyni, Grand Prix na festiwalu Młode Kino Polskie, Złoty Dukat, a także Nagroda FIPRESCI na MFF w Mannheim. Kolejny sukces przyszedł wraz z obrazem „Wszystko, co najważniejsze” według scenariusza Dżamilii Ankiewicz-Nowowiejskiej opartego na wspomnieniach Oli Watowej. Film zdobył statuetkę Złotych Lwów, Nagrodę Dziennikarzy oraz wyróżnienia za dźwięk i zdjęcia na FPFF w Gdyni.
Scenariusz
Scenariusz do filmu powstał we współpracy z Jackiem Wyszomirskim scenarzystą i laureatem nagrody Orzeł.
Data premiery i kraj produkcji
Film „Cześć, Tereska” został wyprodukowany w Polsce w 2001 roku. Film miał światową premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w Czechach w 2001 roku.
Zdjęcia
Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny był Petro Aleksowski, polski operator, znany z takich produkcji filmowych, jak „Świnki”, „Przerwana misja”.
Tytuł angielski
„Hi Tessa”
Czas trwania filmu
Film „Cześć, Tereska” trwa 86 minut.
Nagrody i nominacje
Film „Cześć, Tereska” w kraju i za granicą i zdobyła m.in. Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Karlovych Varach, Nagrodę FIPRESCI, Złote Lwy na FPFF w Gdyni. Obraz był także zaprezentowany na festiwalu filmowym w Toronto oraz pokazany będzie na MFF w Londynie.
Gdzie obejrzeć film „Cześć, Tereska”?
Cały film „Cześć, Tereska” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl